Požiare v Chorvátsku sú pod kontrolou, hasičom pomohol dážď

Les, požiar
V dôsledku výbuchu oboch strojov vznikol na mieste nehody v hornatej oblasti požiar. Foto: SITA/AP

DUBROVNÍK 23. júla (WEBNOVINY) – Požiar, ktorý už niekoľko dní sužuje ostrov Korčula na juhu Chorvátska, sa podarilo v noci na štvrtok dostať pod kontrolu. Informovala o tom chorvátska agentúra HINA s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu záchrannej služby Dubrovnícko-neretvianskej župy Gorana Cvjetinoviča.

Stabilizovať požiar pomohol dážď

„Požiar na ostrove Korčula sa podarilo dostať pod kontrolu. Našťastie, nie je vôbec veterno,“ povedal Cvjetinovič. Situácia je lepšia aj na neďalekom polostrove Pelješac. Okolo polnoci začal na mieste padať dážď, čo hasičom výrazne pomohlo a zabránilo rozširovaniu ďalšieho požiaru, uviedol Cvjetinovič.

Chorvátsko prežíva tento týždeň až neobvykle vysoké horúčavy, pričom teplota tu dosahuje takmer 40 stupňov Celzia. Pravdepodobnosť lesných požiarov pozdĺž Jadranského mora je tak veľmi vysoká.

Ľudí v niektorých oblastiach evakuovali

Požiar na ostrove Korčula sa rozhorel ešte v sobotu popoludní, zatiaľ čo k dvom ďalším na neďalekom Pelješaci došlo v pondelok podvečer. Ako informoval okresný požiarny veliteľ Stjepan Simovič, v oblasti bolo rozmiestnených viac ako 300 hasičov vrátane vojakov, ktorým pomáhali aj vzdušné sily. Šéf dobrovoľného hasičského zboru pôsobiaceho v Dubrovníku a okolí Ivo Franusič uviedol, že oheň na Pelješaci spálil viac ako 800 hektárov pôdy, obytné domy neohrozil.

Požiare na Pelješaci zničili vinohrady aj jeden vinársky závod. Zahynulo tiež mnoho domácich zvierat. Obyvateľov z obce Trstenik ešte v pondelok podvečer dočasne evakuovali. Spálené oblasti na ostrove Korčula v utorok navštívili aj chorvátsky premiér Zoran Milanovič, minister vnútra Ranko Ostojič a minister obrany Ante Kotromanovič.

Milanovič uviedol, že Chorvátsko má dostatok ľudských síl a vybavenia na to, aby sa s požiarmi vyrovnalo, podcenilo však dôležitosť preventívnych opatrení. K možnej príčine požiarov sa premiér vyjadriť nechcel. Chorvátsky europoslanec Tonino Picula požiadal pre požiare o pomoc Európsku komisiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom