Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudovít Kaník
Ľudovít Kaník Foto: SITA/Nina Bednáriková
29. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pozíciu SDKÚ niektorí ľudia zneužili, hovorí Ľudovít Kaník

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS by podľa predsedu poslaneckého klubu Ľudovíta Kaníka nemala mať problém s pomenovaním chýb a s dištancovaním sa od nich. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, popri pozitívach je prirodzené, že sa stali chyby.

„Pozíciu SDKÚ zneužili niektorí ľudia, ktorí sa cez ňu dostali k vplyvu. To treba priznať, poučiť sa a odmietnuť to,“ konštatoval. Podľa neho sa stalo, že existovali ľudia, ktorí sa cez SDKÚ-DS snažili ovplyvňovať ekonomické záležitosti.

„SDKÚ však nikdy nebola stranou, pre ktorú by toto bol princíp. To je vec, ktorá sa niekedy stala, ale nepatrí to do DNA SDKÚ-DS,“ povedal s tým, že jeho strana vždy zužovala priestor na korupciu ako sa len dalo.

Korupciu nemožno vyhubiť

SDKÚ-DS menila podľa Kaníka prostredie, ktorým sa minimalizovala korupcia. „Vyhubiť ju nikdy nemôžeme, pretože ľudia majú chyby a takí aj zostanú. Preto potrebujeme dobré zákony, ktoré na to pamätajú. SDKÚ vylepšovala zákony, aby zmizol priestor na korupciu. Smer je presne opačná strana. Vytvára priestor, aby klientelizmus a korupcia rástli a vytvárali sa na to dobré podmienky,“ vyhlásil.

Ideálnym príkladom je podľa neho spôsob tunelovania a zneužívania eurofondov a mnoho ďalších príkladov. „Vytvára tak aj cez zákony priestor pre kšefty ľudí, ktorí sú napojení na politickú stranu. Toto SDKÚ nikdy nerobila,“ povedal Kaník.

SDKÚ-DS sa musí vrátiť

Chybou SDKÚ-DS bolo podľa Kaníka to, že v istom období zapochybovala o správnosti cesty, ktorú presadzovala. Ktorá menila Slovensko reformami na úspešnú krajinu. „Začala uhýbať doľava, hovorila o opravovaní reforiem, aj keď opravovať nebol dôvod. Vylepšovať áno, ale pokračovať v ceste. My sme zastali. Keď strana začne pochybovať o správnosti cesty, po ktorej kráča, ako môže vzbudzovať dôveru svojich voličov? Budú pochybovať aj oni a omnoho viac,“ zdôraznil Kaník.

SDKÚ-DS sa podľa neho musí vrátiť a pevne stáť na hodnotách, na ktorých rástla a ktoré presadzovala. „Hodnoty slobody, demokracie, vlastenectva. Príslušnosti k západnej kresťanskej civilizácii. Podpore rastu ekonomiky, dobrého podnikateľského prostredia, rastu zamestnanosti a vnímania štátu ako nástroja služby občanom. A získať späť dôveru voličov,“ dodal.

Odporúčané články

Kaník: Korupcia do DNA SDKÚ-DS nepatrí Ficova vláda sa podľa Novotného chystá šetriť na pacientoch

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...