Pozmeňujúci návrh OĽaNO na dobrovoľný odchod do dôchodku nie je fér, tvrdí Tomáš zo Smeru

Erik Tomáš
Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš, Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 18. október (WebNoviny.sk) – Strana Smer-SD reagovala prostredníctvom svojho poslanca Erika Tomáša na štvrtkovu tlačovú besedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v súvislosti s návrhom ústavného zákona o veku odchodu do dôchodku, v ktorom hnutie OĽaNO žiadalo splniť dve ďalšie podmienky.

Ich návrh najskôr podporovali

Erik Tomáš uviedol, že OĽaNO ich návrh najskôr podporovalo. Tvrdil, že s hnutím neprestali komunikovať, kontaktovali ho a vyzvali na stretnutie.

Igora Matoviča požiadal, aby dal poslancom OĽaNO pri hlasovaní voľnú ruku, aby tí, čo majú záujem, mohli návrh podporiť.

Podľa Tomáša nie je fér s návrhom na dobrovoľný odchod do dôchodku prísť teraz, keď už nie je možné nič predkladať a diskutovať o tom v rozprave.

Výzva na spoločné rokovanie

Opozičné hnutie OĽaNO pozýva stranu Smer-SD za spoločný rokovací stôl o podmienkach odchodu do dôchodku v súvislosti s príslušným návrhom novely ústavy.

Líder OĽaNO Igor Matovič vo štvrtok zároveň informoval, že na spoločné rokovanie alternatívne navrhujú, aby ľudia, ktorí odpracovali aspoň štyridsať rokov, mali možnosť na skorší odchod do dôchodku podľa svojho rozhodnutia.

„Aby tí, ktorí majú odpracovaných štyridsať rokov, mohli odísť do predčasného dôchodku vtedy, keď to uznajú za vhodné,“ povedal Matovič na brífingu v prítomnosti členov poslaneckého klubu OĽaNO. Nastavenie parametrov s tým súvisiacich je podľa Matoviča otázkou dohody, alebo zodpovednosti.

„Rokovanie o takomto systéme by malo byť v prvom rade zodpovedné hlavne voči budúcim generáciám. Lebo je ľahké dnes sľúbiť, do ústavy napísať, ale kto to bude plniť,“poznamenal Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášIgor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD