Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letné kúpanie
Letný relax v jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Foto: SITA/Marián Peiger

Poznáme prírodné kúpaliská s vyhovujúcou kvalitou vody

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Do prevádzky pribudli v minulom týždni ďalšie umelé kúpaliská a jedno prírodné kúpalisko na Liptovskej Mare – Liptovský Trnovec.

Pre nepriaznivé počasie bola návštevnosť na kúpaliskách počas týždňa nízka, niektoré strediská v severných okresoch dočasne zatvorili. V budúcom týždni schvália prevádzku posledných kúpalísk, ktoré budú mať počas tohtoročnej kúpacej sezóny organizovanú rekreáciu. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na svojej webstránke.

Vyhovujúce kúpaliská ešte môžu pribudnúť

K piatku 4. júlu bolo vydané povolenie na prevádzku pre 17 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie. V Bratislavskom kraji sú to Zlaté Piesky, Kuchajda a Slnečné Jazerá – Senec. V prípade Trnavského kraja Gazarka Šaštín Stráže a Kunovská priehrada.

V prešovskom regióne ide o Veľkú Domašu – Tíšava a Veľkú Domašu – Valkov. V Banskobystrickom kraji dali hygienici zelenú pre Teplý vrch – pláž Ormet, ďalej Ružinú – pri obci Divín, Zelenú vodu – Kurinec, Teplý vrch – pláž Drieňok a Tornaľu. V Košickom kraji je vyhovujúca voda v prírodných kúpaliskách Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov a Zemplínska Šírava – Hôrka. V Žilinskom kraji sa môže kúpať na Plážovom kúpalisku Liptovská Mara – Liptovský Trnovec.

Schvaľovanie prevádzky ešte čaká prírodné kúpalisko Rimavská Sobota. Pre Jazero Košice vydal orgán verejného zdravotníctva pre výsledky odobratých vzoriek vôd na kúpanie nesúhlas na prevádzkovanie a zákaz kúpania. Analýzy z prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie v lokalitách Ivanka pri Dunaji, Šulianske jazero v okrese Dunajská Streda, Trenčín – Opatová, ďalej vo všetkých rekreačných oblastiach Veľkej Domaše (Dobrá, Holčíkovce, Nová Kelča, Poľany a poloostrov KRYM), Pod Bukovcom v okrese Košice – okolie a na jazerách Úhorná a Turzovské jazero v okrese Gelnica.

Mikrobiologická kontaminácia

Kvalita vody je vyhovujúca podľa predbežných výsledkov z 1. júla aj na využívaných banskoštiavnických jazerách Počúvadlianske, Veľké Kolpašské a Vindšachtské jazero. Vzorky vôd na kúpanie z nádrže Ružín v okresoch Košice – okolie a Gelnica boli síce vyhovujúce, ale na Hnileckom ramene sa potvrdila mikrobiologická kontaminácia. V minulom týždni pokračovali kontroly kvality vody na Vajnorskom jazere, Veľkom Draždiaku, Kuchajde, Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom, na Duchonke, Nitrianskom Rudne, Kanianke, Zemplínskej Šírave – Medvedia hora a Zemplínskej Šírave – Biela hora.

Na konci minulého týždňa malo povolenie na prevádzku 149 umelých kúpalísk (457 bazénov). Vybavujú ešte 11 kúpalísk, pri ktorých ešte chýbali výsledky rozborov vody. Hygienici nariadili opatrenia pre nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie v rekreačnom a dolnom detskom bazéne na kúpalisku Vrbov. Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku sa dajú nájsť na webovej stránke www.uvzsr.sk.

Odporúčané články

Na Slovensku kontrolovali vodu, pätina prípadov obišla zákon Najobľúbenejším kúpaliskom v Bratislave bola Rosnička

Neprehliadnite

Dvojakej kvalite produktov odzvonilo, tvrdí ministerka Matečná a výrobcom adresovala výzvu Foto: Farmári stanujú pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, pripájajú sa ďalší Katedrálu Notre Dame, ktorú vážne poškodil požiar, zahalia do ochranných plachiet Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila, ale očakávania ministra Richtera sa nenaplnili Pohraničná militantná skupina podľa FBI plánovala vraždu Obamu, Sorosa či Clintonovej Foto: Gemerský expres bude premávať po tratiach, po ktorých už osobné vlaky nejazdia Slovenské domácnosti dobiehajú v rebríčku nemecké a rakúske, ale nie výškou príjmu Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj?

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.