Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Volebná noc u Andreja Kisku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Volebná noc u Andreja Kisku Foto: SITA/Jozef Jakubčo
11. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Poznáme program inaugurácie nového slovenského prezidenta

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Nastupujúci prezident Andrej Kiska využije nedeľňajšie oficiálne uvedenie do úradu prezidenta SR na to, aby naznačil, ako si predstavuje svoj výkon najvyššej funkcie v štáte.

„Hoci inaugurácia má predovšetkým oficiálny ráz, rád by som počas tohto dňa aj programom naznačil, ako si predstavujem úlohu prezidenta,” konštatuje zvolený prezident SR Andrej Kiska k programu inaugurácie, ktorá sa uskutoční už túto nedeľu 15. júna v Bratislave. Vyjadrenie Andreja Kisku poskytol médiám tím nastupujúceho prezidenta v rámci tlačovej správy k nedeľnej inaugurácii.

Harmonogram dňa inaugurácie nového prezidenta Andreja Kisku:
*

od 11:45:

– zloženie sľubu v bratislavskej Redute

– inauguračný prejav

– peší presun na ekumenickú omšu v Dóme sv. Martina

*

od 14:30:

– príchod do Prezidentského paláca a prevzatie úradu od Ivana Gašparoviča

– podávanie obedu sociálne slabším v Prezidentskej záhrade

*

nedeľa podvečer

– Andrej Kiska položí pamätný veniec a kyticu k pamätníkom na Devíne

*

nedeľa večer

– slávnostná recepcia nového prezidenta Andreja Kisku s najvyššími predstaviteľmi štátu a ďalšími významnými hosťami

Kiska bude podávať bezdomovcom obed

Program inaugurácie prezidenta SR sa začne v nedeľu 15. júna o 11:45 zložením sľubu na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR v budove Slovenskej filharmónie, v bratislavskej Redute. Zvolený prezident SR Andrej Kiska zloží sľub predpísaný Ústavou SR do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej. Následne vystúpi s približne dvadsaťminútovým inauguračným prejavom, v ktorom bude hovoriť o svojej predstave výkonu prezidentského úradu.

Po prehliadke a pozdrave nastúpených jednotiek Ozbrojených síl SR na Mostovej ulici pri Redute sa prezident pešo presunie cez Hviezdoslavovo námestie na ekumenickú pobožnosť Te Deum v Dóme Sv. Martina. Peší presun do katedrály chce Kiska využiť na krátke rozhovory s občanmi. Program bude okolo 14:30 pokračovať príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidenta Ivana Gašparoviča.

V Prezidentskej záhrade bude následne Kiska podávať obed ľuďom bez domova, seniorom využívajúcim opatrovateľské služby a mladým ľuďom, ktorí vyrastali v detských domovoch. „Otvorím Prezidentský palác pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc nás všetkých. A aspoň takto symbolicky chcem už v prvý deň ukázať, že budú pre mňa pri výkone funkcie prezidenta prioritou,” cituje ďalej tlačová správa nastupujúcu hlavu štátu. Podvečer Kiska položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne.

Na slávnostnom obede budú aj firmy

Deň inaugurácie prezidenta SR ukončí slávnostná recepcia, na ktorú boli podľa protokolu pozvaní predseda parlamentu, premiér, poslanci Národnej rady SR a Európskeho parlamentu, členovia vlády, predstavitelia ústavných inštitúcií a cirkví, diplomatický zbor či rektori vysokých škôl. Andrej Kiska „zároveň na slávnostnú recepciu pozval hostí, ktorí reprezentujú úspešné slovenské firmy, start-up komunitu, filantropické a mimovládne organizácie, kultúrne inštitúcie. Ale i ľudí, ktorí sa nebáli ozvať- ako napríklad ocenené Biele vrany, aj rodiny z Dobrého anjela a zdravotníkov či celosvetovo úspešných študentov,“ informuje mediálny tím zvoleného prezidenta.

Zloženie pozvaných hostí reprezentuje podľa Kisku to, prečo do politiky vstúpil. „Pozval som ľudí, ktorí pomáhajú iným, aj ľudí, ktorí sami potrebovali pomoc. Medzi pozvanými sú statoční občania, ktorí sa ozvali, keď bolo treba, nie je im ľahostajný verejný priestor a snažia sa veci meniť k lepšiemu,“ cituje tlačová správa nastupujúcu hlavu štátu.

Medzi desiatkami pozvaných hostí sú napríklad: právnička spolupracujúca s Via Iuris Zuzana Čaputová, hokejový tréner Ján Filc, dlhoročný bojovník proti rasizmu Daniel Milo, bývalá premiérka Iveta Radičová, kňaz a charitatívny pracovník Anton Srholec, publicistka a riaditeľka Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry, šéf slovenskej Transparency International, ekonóm a publicista Gabriel Šípoš, autorka viacerých projektov na pomoc bezdomovcom Sandra Tordová, majiteľ jednej z najúspešnejších reklamných agentúr Juraj Vaculík, Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, samozrejme nechýba rodina nastupujúceho prezidenta. „Teší ma predstava, že budeme všetci spolu na jednom mieste. Budem sa snažiť, aby to nebolo naposledy. Aby sme sa stretávali v budúcnosti pri riešení výziev, ktoré Slovensko čakajú,“ dodal Kiska.

Životopis Andreja Kisku

Ing. Andrej Kiska sa narodil 2. februára 1963 v Poprade. V roku 1986 úspešne ukončil inžinierske štúdium v odbore mikroelektronika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a pracoval ako projektant v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade. V roku 1990 odišiel Andrej Kiska do Spojených štátov amerických, kde pracoval na stavbách i čerpacej stanici a podľa jeho vyjadrení tento pobyt v USA ovplyvnil jeho budúcu kariéru.

V rokoch 1996 až 2005 sa venoval podnikaniu v spoločnostiach so splátkovým predajom Triangel a Quatro, ktoré založil a viedol spolu s bratom, no v roku 2005 svoje podiely v oboch spoločnostiach predal.

V roku 2006 založil spolu s bývalým riaditeľom a zakladateľom reklamnej agentúry Wiktor Leo Burnett Igorom Brossmannom charitatívnu neziskovú organizáciu Dobrý anjel, tá pomáha pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami rodinám s deťmi, ktoré sa pre chorobu dostali do finančnej núdze. Nadácia od roku 2011 funguje aj v Českej republike. V roku 2011 bolo udelené Andrejovi Kiskovi ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu.

Kiska
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
.

V roku 2006 získal Andrej Kiska od predplatiteľov týždenníka Trend ocenenie Manažér roka. Napísal publikácie Cesta manažéra z pekla alebo ako robiť charitu úspešne a so srdcom (2011) a Vezmi život do svojich rúk (2013) a o svoje skúsenosti sa delí aj na prednáškach na vysokých školách a vo firmách na Slovensku.

V októbri 2012 sa rozhodol Andrej Kiska kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky. Bol prvým oficiálnym prezidentským kandidátom. Uviedol, že ako manažér a podnikateľ sa dlhé roky stretával s korupciou, nekompetentnosťou štátnych úradníkov a so zlyhávaním súdov a aj preto sa rozhodol kandidovať na tento post. V máji 2013 Andrej Kiska ukončil svoje pôsobenie v organizácii Dobrý anjel a predsedníčkou správnej rady sa stala jeho manželka Martina Kisková.

O priazeň voličov v prezidentských voľbách sa uchádzal Andrej Kiska ako nestranícky a nezávislý kandidát. V prvom kole prezidentských volieb 15. marca 2014 získal 455 996 hlasov (24 percent) a skončil druhý za premiérom SR a predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, ktorý získal 531 919 hlasov (28 percent).

Andrej Kiska je druhýkrát ženatý, má štyri deti. Plynule hovorí po anglicky a rozumie aj rusky.

Informácie sú z archívu agentúry SITA, andrejkiska.sk, dobryanjel.sk, wikipedia.org.

Odporúčané články

Novozvolený prezident Kiska: Premiér Fico je mi partnerom Najbližších päť rokov si asi nezašoférujem, zvyká si Kiska

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...