Poznáte vyhľadávač Google? Viete, kto ho založil a kedy? Tu je jeho história

Vyhladavac google.jpg
Spoločnosť Google má svoju históriu a svojich zakladateľov. pixabay.com

Každý z nás pozná vyhľadávač Google, ktorý každodenne používame a pomocou ktorého vyhľadáme skutočne všetko, ale napadlo vám niekedy ako vznikol a kto ho vlastne založil? Prečítajte si ako vznikla spoločnosť Google a aká je jeho história.

Základné informácie – kto založil Google a kedy

Názov spoločnosti: Google, Inc. – akciová spoločnosť pod vlastníctvom Alphabet Inc.

Sídlo: Mountain View, Kalifornia

Vznik spoločnosti: 4. septembra, 1998

Zakladatelia: Larry Page, Sergey Bri.

Ako vznikla spoločnosť Google, Inc.

Vznik Google začal v roku 1995, kedy sa stretli dvaja mladí študenti, vtedy 21-ročný Sergey Brin a o rok mladší Larry Page. Obaja boli študenti Stanfordskej univerzity. Celý nápad vznikol vtedy, keď mal Sergey Brin poukazovať areál vysokej školy Larrymu, ktorý v tom čase rozmýšľal o štúdiu informatiky na univerzite.

O rok neskôr sa Seregy a Larry opäť stretli a spolu rozbehli vyhľadávač s názvom BackRub, ktorý mal byť súhrn všetkého, čo sa dá na internete vyhľadať. Hlavnou myšlienkou bolo zlepšiť vyhľadávanie na internete a to tak, že výsledky vyhľadávania sa stanú všeobecne prístupnými, užitočnými a prehľadnými. Celý nápad začali postupne realizovať, avšak na jeho rozbehnutie potrebovali isté financie a dostatočné priestory.

Medzi Google služby patria aj Google mapy a Google plus.
Google ponúka mnoho služieb a produktov. pixabay.com

Tento nápad dostal realistickú podobu 4. septembra v roku 1998, kedy sa im podarilo získať kapitál sto tisíc dolárov od Andyho Bechtolsheima, ktorý založil IT spoločnosť s názvom Sun. Takto vznikla spoločnosť Google, ktorá získala aj ďalšiu peňažnú pomoc od Sequoia Capital, čo pomohlo rastu novej spoločnosti a jej presťahovaniu do Mountain View v Kalifornii, ktoré je dodnes sídlom spoločnosti Google, známe aj pod názvom Googleplex.

Vymoženosti Google

Už od založenia sa Google stal veľmi úspešným vyhľadávačom, ktorý dokáže poskytovať extrémne relevantné informácie a výsledky. Od roku 2001 v Google pôsobí aj Eric E. Schmidt, ktorý sa stal generálnym riaditeľom a pomohol tak vybudovať najsilnejšiu internetovú spoločnosť na svete. V júli toho istého roku spustil Google aj vyhľadávaciu službu Google Obrázky.

V nasledujúcom roku bola spustená ďalšia služba Google pod názvom Google Labs, kde ľudia mohli vyhľadávať informácie pomocou hovoreného slova, neskôr ponúkol aj najpoužívanejšiu funkciu Gmail. Neskôr sa Google rozšíril o funkcie Google Earth, či obľúbenú službu Google Street View, ktorá umožňuje sa pozrieť a prejsť virtuálne po miestach a uliciach na celom svete.

Google získal okrem iného aj financie z akcií na WallStreet, ktoré mu umožnili nadobudnúť službu na zdieľanie YouTube videí a cez ich pozeranie predával reklamu, ktorá sa vám objaví pri spustení videa a ktorú môžete „preskočiť“ po uplynutí troch sekúnd. Spoločnosť Google v roku 2005 získala aj operačný systém Android, ktorý sa využíva v smartfónoch, tabletoch a mnohých iných zariadeniach.

Vyhľadávač Google poskytuje najlepšie relevantné výsledky pri vyhľadávaní informácií.
Google je dodnes najlepším vyhľadávačom na svete. pixabay.com

Čo ponúka Google?

Google vám ponúka mnoho služieb a možností, tie najznámejšie a najviac používané sú, napríklad aj služba Froogle, známa ako Nakúpy Google, alebo Google Print, ktorú poznáte pod názvom Knihy Google, či veľmi využívaný Google Prekladač. Medzi najlepšie projekty patrí aj Google Art Project, ktorý umožňuje virtuálny náhľad do múzeí a galérií a môžete sa tak pozrieť na tisícky vystavovaných umeleckých diel.

Ďalšou vymoženosťou, ktorou Google disponuje, je služba obchodu pod názvom Google Play, v ktorej si môžete stiahnuť akúkoľvek aplikáciu, hudbu či hry do svojho mobilu a tabletu. Okrem mnohých skvelých vymožeností Google, vás určite zaujme aj novinka Google Glass, pomocou ktorých môžete fotografovať, natáčať videá aj telefonovať.

5 zaujímavosti o Googli

  • Pracovné prostredie Google sa skladá z množstva kaviarní, herní a kuchyniek, či tabúľ, na ktoré si môžu zamestnanci zapisovať svoje nápady.
  • Spoločnosť Google si najala vlastného šéfkuchára, bol ním Charlie Ayers.
  • Okrem vlastného šéfkuchára, si spoločnosť najala aj maséra Bonnie Browna, ktorý tam začal pracovať v roku 1999.
  • Google od roku 2009 vlastní kozy, ktoré sa pasú v okolí sídla a kosia trávu.
  • Spoločnosť Google ja zapojená v projekte s názvom Project Loon, je to sieť stratosferických balónov navrhnutých tak, aby prinášali pripojenie na internet k vidieckym a odľahlým komunitám na celom svete.
Google je jednotkou vo vyhľadávaní a v selektovaní informácií.
Spoločnosť Google nám ponúka mnoho vymožeností v oblasti internetu. pixabay.com

Google ponúka skutočne mnoho vymožeností, služieb a aplikácii, bez ktorých by sme si prístup na internet nevedeli predstaviť. Všetko, čo potrebujeme vedieť dnes jednoducho „vygooglime“, stiahneme alebo zdieľame, a to vďaka službám Google. Dnes Google patrí pod spoločnosť Alphabet, má celonárodnú pôsobnosť a dodnes je Google najúspešnejšou spoločnosťou na svete, ktorá budúci rok oslávi 20 rokov od jej vzniku. Sme si istí, že aj v budúcnosti nám Google ponúkne ešte mnoho zaujímavých produktov a možností v oblasti internetu.

Chronológia najvýznamnejších udalostí v Google

Rok Udalosť
1995 stretnutie Larryho a Sergeya
1996 spolupráca na vyhľadávači BackRub
1997 zaregistrovanie domény Google.com
1998 vznik spoločnosti Google a zamestnanie prvého zamestnanca
1999 prvá tlačová konferencia spoločnosti
2000 otvorenie pobočky v New Yorku
2001 príchod Erica E. Schmidta do spoločnosti
2002 bola spustená služba Google Labs
2003 spustenie služby Google Print
2004 presťahovanie spoločnosti do Mountain View
2005 uskutočnenie súťaže Doodle 4 Google
2006 prevzatie služby YouTube
2007 spustenie služby Google Street View a operačného systému Android
2008 sprístupnenie prehliadača Google Chrome
2009 spustenie služby GPS s názvom Google Maps Navigation
2010 bola prvýkrát odvysielaná reklama na Google počas zápasu v Super Bowle
2011 spustenie Google+
2012 poskytli pohľad do Google dátových centier
2013 spustenie Hangouts služby na komunikáciu
2014 Google člení obvineniam Európskej komisie
2015 zmena loga Google
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GoogleGoogle+