Pozor na kliešte v prírode, poškodiť môžu mozog aj srdce

Kliest
ilustračné foto Foto: Pets.webmd.com

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Choroby spojené s uštipnutím kliešťa môžu ľuďom spôsobiť poškodenie mozgu, srdca aj kĺbov.

Najčastejšími chorobami spojenými s uštipnutím kliešťa sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) o tom informuje verejnosť na letákoch, ktoré majú pomôcť pri prevencii týchto chorôb.

Poškodiť sa môžu srdce aj nervy

Lymská borelióza sa prejavuje predovšetkým veľkou červenkastou škvrnou, ktorá vznikne okolo miesta uštipnutia kliešťom. Takisto ju sprevádzajú príznaky podobné chrípke ako horúčky, únava alebo bolesti hlavy. Pokiaľ sa tieto príznaky objavia do 30 dní po uštipnutí kliešťom, treba vyhľadať lekára. Pri neliečení ochorenia môže dôjsť k poškodeniu srdca, kĺbov a nervového systému.

Medzi príznaky kliešťovej encefalitídy patrí popri horúčke a únave aj bolesť svalov a žalúdočná nevoľnosť. Príznaky sa môžu objaviť do štyroch týždňov od uštipnutia. V prípade neliečenia tohto ochorenia hrozí postihnutému zápal mozgových blán a poškodenie nervového systému.

Pomôcť môže správne oblečenie

Kliešte sú parazitické organizmy ktoré dorastajú do dvoch až 10 milimetrov. Dospelý kliešť môže mať rôzne farby tela od červenej cez tmavohnedú až po čiernu. Kliešte žijú prevažne v listnatých lesoch, vo vysokej tráve a krovinách.

Úrad verejného zdravotníctva preto odporúča obliekať si na výlety do prírody v letných mesiacoch dlhé nohavice a tričká alebo košele s dlhým rukávom. Pomôcť môžu aj repelenty proti hmyzu. Po návrate domov si treba skontrolovať povrch tela, hlavne hlavu, krk, podpazušie, slabiny a nohy. Rodičia by mali skontrolovať aj svoje deti. U detí sa kliešte často nachádzajú na hlave a za ušami.

Ako postupovať, keď máme kliešťa?

Ak kliešťa nájdeme, treba ho čo najrýchlejšie odstrániť. Najvhodnejšie je použiť pinzetu a vytiahnuť kliešťa pomalým pohybom bez točenia. Dôležité je vytiahnuť ho celého, aj s hlavou. Úrad verejného zdravotníctva neodporúča na miesto prisatého kliešťa nanášať olejové prípravky, keďže by to mohlo spôsobiť vyprázdnenie čriev kliešťa do rany a zvýšiť tak riziko infekcie.

Po odstránení kliešťa je potrebné miesto prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry. Ak sa rana do niekoľkých dní nezacelí, treba vyhľadať lekára. Ak na výlety do prírody berieme aj domáce zvieratá, napríklad psy, je nutné po návrate prezrieť aj ich. Uštipnutie kliešťom totiž spôsobuje zdravotné problémy aj zvieratám.

Informačné letáky Úradu verejného zdravotníctva možno nájsť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. V elektronickej podobe je leták dostupný aj na stránke Klubu slovenských turistov Kst.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom