Pozor na WikiLeaks, varoval Medvedev agentov

WikiLeaks
Foto: WikiLeaks

SYDNEY/LONDÝN/MOSKVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval v stredu agentov ruskej Zahraničnej spravodajskej služby (SVR), aby si dávali pozor na podobné úniky informácií, aké nedávno postihli Spojené štáty.

Na zverejnení utajovaných materiálov amerického ministerstva zahraničných vecí stránkou WikiLeaks je podľa Medvedeva aj niečo dobré – poskytuje ruským tajným službám „nové študijné možnosti“. „Ale na druhej strane to je problém, pretože dnes už nikto nie je bezpečne chránený pred takouto hrozbou, a to musíte mať na zreteli,“ vyhlásil Medvedev na pôde ruskej zahraničnej rozviedky.

V materiáloch, ktoré do Washingtonu posielali americké veľvyslanectvá v zahraničí a ktoré sa postupne dostávajú na internet, sa okrem iného píše o tom, že ruské politické vedenie je tesne previazané s organizovaným zločinom, ako aj o tom, že prezident Medvedev je len bábkou v rukách premiéra a exprezidenta Vladimira Putina.

Moore ponúkol Assangeovi 20 tisíc na kauciu

Zakladateľovi projektu WikiLeaks Julianovi Assangeovi v utorok britský sudca schválil žiadosť o prepustenie na kauciu. Tridsaťdeväťročný Austrálčan však zatiaľ zostáva v cele predbežného zadržania, keďže voči rozhodnutiu sa ešte môžu prokurátori odvolať. Assange sa môže dostať na slobodu, ak zaplatí kauciu vo výške 240-tisíc eur. Medzi ďalšie podmienky jeho prepustenia tiež patrí to, že odovzdá svoj pas. Londýnsky súd pritom presne pred týždňom rozhodol o tom, že zakladateľ WikiLeaks musí zostať vo väzbe. Assange sa ešte predtým sám prihlásil na londýnskej policajnej stanici. Reagoval tak na medzinárodný zatykač Interpolu, ktorý bol reakciou na švédsky zatykač vydaný na základe obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania.

Moore ponúkol Assangeovi 20 tisíc na kauciu

Americký režisér Michael Moore sa v utorok oficiálne ponúkol, že poskytne zadržanému zakladateľovi portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi pomoc vo výške 20 tisíc dolárov. Tie by mali poslúžiť ako súčasť britským súdom schválenej kaucie. Kontroverzný filmár chce totiž 39-ročnému Austrálčanovi pomôcť v záujme ďalšieho fungovania stránky, ktorá v uplynulých týždňoch zverejnila množstvo tajných amerických dokumentov.
Moore
Foto: SITA, AP

Moore v tejto súvislosti ponúkol WikiLeaks svoju oficiálnu stránku a všetky svoje internetové domény, aby organizácia „mohla aj naďalej odhaľovať zločiny páchané pod rúškom tajomstva, v našom mene a za naše peniaze“. Podľa Mooreových slov sú totiž „otvorenosť a transparentnosť jednými z mála zbraní, ktoré obyvatelia majú pre vlastnú ochranu pred mocnými a skorumpovanými“.

Šéf WikiLeaks kritizoval Visa, MasterCard a PayPal

Zakladateľ a šéf internetového portálu WikiLeaks Julian Assange v utorok vo svojom vyhlásení pre austrálsku televíziu kritizoval spoza mreží spoločnosti Visa, MasterCard a PayPal, ktoré odrezali jeho internetovú stránku od finančných zdrojov. „Teraz vieme, že (spoločnosti) Visa, MasterCard a PayPal sú nástrojmi americkej zahraničnej politiky. Nie je to niečo, čo by sme predtým vedeli,“ uviedol šéf kontroverzného portálu vo vyhlásení pre Channel 7, ktoré nadiktoval svojej matke Christine Assangeovej. Internetový portál WikiLeaks, ktorý založil Assange v roku 2006, zverejnil státisíce tajných dokumentov USA. Kým v októbri sa na verejnosť dostali tajné americké dokumenty o vojne v Afganistane, od novembra zverejňuje dokumenty americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy a depeše z amerických veľvyslanectiev, ktoré vzbudili rozruch po celom svete. Assangea zadržali pred týždňom vo Veľkej Británii. V utorok sa postaví pred súd, ktorý rozhodne, či ho vydajú do Švédska, kde je stíhaný na základe obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania.

Assangea podporilo už 600 000 ľudí

Takmer 600 tisíc ľudí podpísalo internetovú petíciu v snahe vyjadriť podporu zadržanému zakladateľovi portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorého stránka od októbra uverejňuje tajné dokumenty USA. Signatári petície vyzývajú na „zastavenie prenasledovania WikiLeaks a jej partnerov“ a zároveň na „rešpektovanie práva na slobodu prejavu a slobodu informácií„.
Assange
Foto: SITA/AP

Dokument do pondelka poobedia podpísalo 594 tisíc ľudí z celého sveta. Assangeovi podporovatelia chcú takýmto spôsobom vyjadriť svoj odpor ku kampani, ktorú rozpútali predovšetkým Spojené štáty s cieľom dostať 39-ročného Austrálčana za mreže a to podľa ich názoru na základe vymyslených obvinení.

Internetový portál WikiLeaks, ktorý založil Assange v roku 2006, zverejnil státisíce tajných dokumentov USA. Kým v októbri sa na verejnosť dostali tajné americké dokumenty o vojne v Afganistane, od novembra zverejňuje dokumenty americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy a depeše z amerických veľvyslanectiev, ktoré vzbudili rozruch po celom svete. Assangea zadržali pred týždňom vo Veľkej Británii. Pred súd sa opätovne postaví v utorok, kedy sa rozhodne, či ho vydajú do Švédska, kde je stíhaný na základe obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevJulian Assange
Firmy a inštitúcie WikiLeaks