PPA nebude dva týždne vyplácať platby, nasadzuje softvér

Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) nebude žiadateľom o podporu dva týždne uhrádzať platby, keďže nasadzuje novú verziu softvéru. Ako pre agentúru SITA uviedla Želmíra Milková z referátu komunikácie s verejnosťou, plánovaná odstávka účtovného systému SAP v období od 18. apríla do 2. mája sa robí v súvislosti s prechodom na novú hardvérovú infraštruktúru a zároveň novú platformu operačného systému. „Dodávateľ garantuje vylúčenie akejkoľvek chyby v dátovej integrite len pri odstávke doterajších účtovných systémov,“ informovala Milková.

Bezchybný prechod na nový hardvér je podľa Milkovej možný, len ak sa odstavia aj terajšie účtovné systémy, čo znamená, že agentúra nebude môcť vyplácať platby pre jednotlivých žiadateľov. „Pri administrácii účtovných dokladov, medzi ktoré patria i platby prostredníctvom Štátnej pokladnice, nebude možné vstupovať do informačného systému SAP v období od 18. apríla do 2. mája,“ spresnila Milková. Nasadenie nového softvéru zabezpečujú spoločnosti Columbex International a.s. a SAP. Ohľadom výšky investície za tieto služby PPA odkázala na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, to však na otázky neodpovedalo.

Spoločnosť Columbex International uzavrela v roku 2006 s rezortom pôdohospodárstva ešte za pôsobenia ministerky Zdenky Kramplovej zmluvu na dodávku informačných systémov pre PPA v hodnote 900 mil. Sk (takmer 30 mil. eur). Neskorší minister Vladimír Chovan podpísal dva nové dodatky k zmluve a začal ju plniť. Jeden z dodatkov umožnil platby Columbexu vopred, čo znepokojilo Európsku komisiu a žiadala ministerstvo o vysvetlenie. Minister Simon v júli minulého roka tvrdil, že zmluva je pre štát nevýhodná a chce ju vypovedať. Simon vtedy taktiež skonštatoval, že vzhľadom na charakter zmluvy nikto na ministerstve presne nevie, ktoré služby a prečo dodáva Columbex a ktoré jeho subdodávateľ SAP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Chovan
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra