Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva, tvrdí KDH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Figeľ
Ján Figeľ Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa predsedu KDH Jána Figeľa znakom chudoby, nie bohatstva.

Ako povedal Figeľ v utorok na tlačovej besede, nedeľu ako voľný deň si ľudia zaslúžia. „Na Slovensku pracujú ľudia v nedeľu najviac z krajín EÚ. Viac ako 19 percent ľudí pracuje v nedeľu. To je najvyššie číslo v európskej dvadsaťosmičke. To sú osoby, ktoré v nedeľu chýbajú pri rodinnom stole. To je každý piaty občan,“ zdôraznil Figeľ.

Prínos pre život rodín s deťmi

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) preto opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zavreté obchody.

Jeden z predkladateľov novely Zákonníka práce Alojz Přidal pripomenul, že princíp voľnej nedele pre každého je vo volebnom programe KDH. Zároveň upozornil, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. „Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu,“ uviedol.

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi.

Nedeľa má byť dňom voľna pre všetkých

Výrazne totiž prispieva k zosúladeniu pracovného a rodinného života aj tým, že zvyšuje sociálnu ochranu zamestnaných a zároveň im umožňuje plniť si svoje rodinné a rodičovské funkcie.

„Preto v pracovnoprávnej legislatíve navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého,“ zdôraznil Brocka.

S voľnou nedeľou aj zvýšenie mzdy

Voľnú nedeľu, ktorú navrhuje KDH, podporuje aj poslanec za Smer-SD Anton Martvoň. „Zákaz predaja v nedeľu a počas štátnych sviatkov by som podporil, no za súčasného zvýšenia minimálnej mzdy aspoň na 400 eur mesačne,“ povedal pre agentúru SITA Martvoň.

Zároveň by určil výnimky zo zákona, ktoré z prevádzok by museli byť otvorené aj v nedeľu, ako je to napríklad v Rakúsku alebo v Poľsku. Tam sa zákaz predaja v nedeľu netýka čerpacích staníc, autobusových a vlakových staníc alebo letísk.

V SR by sa to mohlo týkať aj službukonajúcich lekární a predajní pri kultúrnych a turistických pamiatkach a atrakciách uznaných samosprávnym krajom, ako aj v areáli verejných športovísk, štadiónov, kúpalísk a akvaparkov, kde by mohli i naďalej brigádovať mladí ľudia.

Šanca dožiť sa dôchodku

„Viem si predstaviť, že by nedeľa a sviatky boli určené iba na oddych a nie na prácu. Každý pracujúci občan si potrebuje pravidelne minimálne jeden deň v týždni oddýchnuť, lebo potom mu v neskoršom veku rýchlo odchádza zdravie, zvyšujú sa náklady štátu na jeho liečbu a klesá jeho pracovná výkonnosť,“ vysvetlil poslanec za Smer-SD.

Preto sa Martvoň na návrh KDH bude asi pozerať z pohľadu zamestnancov, daňovníkov dotujúcich zdravotníctvo a z pohľadu cirkvi. „Som toho názoru, že v nedeľu by si mali ľudia oddýchnuť, navštíviť rodiny, priateľov či zájsť si do prírody, do kultúrnej ustanovizne alebo do kostola. Zvlášť by takto bola vyššia šanca pre viac ľudí dožiť sa dôchodkového veku,“ uzatvoril vládny poslanec.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie