Práce na hrade Čičva pokračujú obnovou delovej bašty, do vena ho dostala aj Alžbeta Bátoriová

Hrad Čičva
Hrad Čičva. Foto: www.facebook.com

Na hrade Čičva pri Vranove nad Topľou pokračujú v tomto roku v obnove východnej delovej bašty. Ide o druhú etapu obnovy, ktorá by mala ukončiť práce na konzervácii tejto časti historického objektu. K dispozícii majú 12 zamestnancov.

Ide o národný projekt zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. Projekt obnovy hradu Čičva je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorá v tomto roku predstavuje 7 500 eur.

Jeden z najstarších objektov na hrade

Ako informoval výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka, v druhej etape budú pokračovať aj pri obnove britovej bašty, ktorá je jedným z najstarších objektov na hrade.

Pravdepodobne nám tieto dva objekty zaberú celú murovaciu sezónu, zhruba do konca septembra,“ poznamenal Hutka. V spolupráci s obcou plánujú v tomto roku začať aj s obnovou rodinnej hrobky, resp. krypty grófskeho rodu Barkóczy, ktorá sa nachádza pod hradom.

„Časom by tam malo vyrásť nové kultúrno-informačné centrum,“ ozrejmil s tým, že by tam mohlo vzniknúť aj malé múzeum, v ktorom by chceli prezentovať časť nálezov z hradu Čičva.

V rámci doterajšieho archeologického výskumu sa na hrade našlo viacero predmetov. Patrí medzi ne hlavne úžitková keramika, ale aj zlomené kamenné delové gule, zopár kovových guliek do hákovníc či časť krúžkového brnenia.

Nebezpečný lesný chodník

Hutka priblížil aj ďalšiu aktivitu, ktorá uľahčí pohyb návštevníkov v okolí. Turisti, ktorí prichádzajú k hradu cestou popri cintoríne, v smere od Humenného, musia prejsť strmým lesným chodníkom. Ten je podľa neho dosť nebezpečný.

Pustili sme sa do vybudovania schodov z drevených dubových hranolov, ktoré by tam mali zabezpečiť na dlhé obdobie trvácnu komunikáciu,“ ozrejmil.

Od jari do jesene realizujú v areáli aj udržiavacie práce, ako sú odstraňovanie náletových drevín či úprava hradného areálu.

Hrad patril aj rodine Bátoriovcov

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1316. Hrad isté obdobie patril aj rodine Bátoriovcov. „Alžbeta ho dostala ako veno pri svadbe s Františkom Nádašdym, ktorá sa konala 8. mája 1575 v neďalekom mestečku Vranov nad Topľou,“ prezradil Hutka. Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva realizuje záchranné práce na historickom objekte už od jesene 2014.

Práce vykonávajú formou dobrovoľníckej činnosti počas celého kalendárneho roka. „Stavebné murárske konzervačné práce s pomocou nezamestnaných sú od 1. mája do 30. novembra,“ spomenul výkonný riaditeľ.

V polovici augusta (18.8.) plánujú na hrade zorganizovať už štvrtý ročník Čičvianskych hradných slávností. Počty návštevníkov majú podľa Hutku každoročne stúpajúcu tendenciu. „Počas minulého roku ich odhadom na hrad Čičva prišlo 2000 zo Slovenska i zahraničia,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR