Práčky sú minulosťou, čínsky vynález 'operie' šaty slnkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Prostriedky na pranie prechádzajú neustálymi „revolučnými zmenami“ – od práškov k tekutým gélom, od gélov ku kapsuliam a od kapsúl k ekologickým guliam na pranie. Čínsky výskumníci sa však rozhodli svetu ukázať, že pracie prostriedky spolu s práčkami by sa už čoskoro mohli stať minulosťou. Posledné testy zo začiatku decembra ukázali, že samočistiace tkaniny sa stávajú skutočnosťou.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Výskumom sa zaoberali technici na čínskych univerzitách Shanghai Jiao Tong University a Hubei University for Nationalities. Snažili sa vytvoriť chemickú povrchovú vrstvu, vďaka ktorej by sa špina a pachy z bavlnených tkanín dali odstrániť jednoducho – pri krátkom vystavení slnečnému žiareniu. Na vytvorenie povrchového ochranného plášťa použili oxid titaničitý – látku, ktorá sa dnes využíva na výrobu samočistiacich okien či špine odolných kuchynských kachličiek. Táto látka sa pokladá za výborný urýchľovač pri odstraňovaní organických nečistôt, jej samotné použitie na vytvorenie ochranného filmu na oblečení sa však ukázalo byť nepraktické, pretože čistiaci proces fungoval len za použitia ultrafialového žiarenia.

Vedci teda pracovali na výrobe látky, ktorej účinky by sa dali nekomplikovane využívať pri každodenne dostupných prostriedkoch. Spolu tak vytvorili špeciálnu zmes, ktorú treba najprv dvanásť hodín miešať pri izbovej teplote a následne šesť hodín udržiavať na bode varu. Potom stačí textílie vložiť do pripravenej zmesi a na záver ošetriť striebornými jodidovými časticami. Zákazníkom sa tak do rúk dostane hotový bavlnený textil, ktorý namiesto prania jednoducho „vyčistia slnkom“. Pri teste vedci takto ošetrené textílie zašpinili oranžovou farbou a následne ich vyvesili na slnko. Už po dvoch hodinách boli škvrny na 71% odstránené. Experiment zopakovali päťkrát, aby sa uistili, že opakovaným zašpinením materiálu nedochádza k strate efektivity.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto/SITA/AP

„Takýto druh funkčného oblečenia je veľmi populárny hlavne v Japonsku, kde sa po marcovom zemetrasení a následnej zníženej dodávke elektrickej energie veľmi rýchlo ujalo aj klimatizované oblečenie. Určite si nájde svojich zástancov aj vo zvyšku Ázie, kde horúčavy spôsobujú problémy s potením,“ uviedla Isabelle Cavill, analytička na oblečenie v Planet Retail.

Experti tvrdia, že ošetrenie šiat touto zmesou by malo byť lacné, netoxické a ekologicky nezávadné. Isabelle Cavill predpokladá, že veľké reťazce v západnom svete ako Marks and Spencer či Wall-Mart budú mať o novú technológiu z Číny určite záujem. „Dôležité je, aby ju najprv využili na nadčasových a základných kúskoch oblečenia,“ dodala analytička. Či dáme zbohom reklamám, v ktorých dámy nosia litrové balenia pracieho prášku vo večernej kabelke, zostáva otázkou blízkej budúcnosti.

www.bbc.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať