Pracovníci Fukušimy žiadajú od operátora cez tristotisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonci si pripomínajú katastrofické zemetrasenie pri Fukušime
V roku 2011 spôsobilo zemetrasenie a následné vlny tsunami obrovské škody a vo Fukušime zapríčinili najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni v Černobyle. Do prostredia unikla radiácia, ktorá prinútila desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy. V utorok 11. marca 2014 si Japonci pripomínajú tretie výročie od katastrofy. Japonsko, 11. marca 2014. Foto: SITA/AP

TOKIO 3. septembra (WEBNOVINY) – Štyria muži pracujúci v poškodenej japonskej atómovej elektrárni v stredu vo Fukušime zažalovali operátora zariadenia, spoločnosť TEPCO z dôvodu nevyplatenia dohodnutých miezd za prácu v život ohrozujúcich podmienkach.

Podľa medializovaných informácii žiadajú dvaja súčasní pracovníci a dvaja bývalí sumu v prepočte 375-tisíc eur. Podľa ich tvrdení totiž peniaze, ktoré dostali, nezodpovedajú podstúpeným rizikám. Zároveň žiadajú, aby šesťtisíc ľudí, ktorých si TEPCO na odstraňovanie škôd po ničivých prívalových vlnách najalo, bolo zaradených priamo na výplatný zoznam operátora alebo vlády.

Ničivé vlny vyvolané mohutným podmorským zemetrasením v marci 2011 vyradili chladiace systémy elektrárne vo Fukušime, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií. Na ochladzovanie poškodených reaktorov použili milióny litrov morskej vody, ktorá teraz čaká v nádržiach na zbavenie sa rádioaktívneho znečistenia.

Úniky kontaminovanej vody patria medzi najvážnejšie problémy, s ktorými bojujú experti pri likvidácii elektrárne na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu. Začiatkom júna spustili proces zmrazovania pôdy. Takzvaný ľadový val má zabrániť kontaktu spodnej vody stekajúcej z okolitých kopcov s kontaminovanou vodou z elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať