Pracovníci väzení vo Francúzsko tvrdo protestovali, Macron nariadil rozsiahle kontroly systému

Francuzsko
Pracovníci väzenských zariadení podpálili pneumatiky a postavili barikády na protest proti drsným pracovným podmienkam. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 15. januára (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron nariadil rozsiahlu kontrolu preťaženého väzenského systému v krajine.

Reagoval tak na nepokoje zo strany pracovníkov zariadení, ktorí podpálili pneumatiky a postavili barikády na protest proti drsným pracovným podmienkam. Dlhodobé sťažnosti vyvrcholili v pondelok do protestov po celej krajine, a to aj v dôsledku nedávneho útoku vo väzení vo Vendin-le-Vieil, počas ktorého sa väzeň pokúsil nožom napadnúť niekoľko ľudí.

Riaditeľ väznice údajne v pondelok rezignoval na funkciu. Podnetom bol tlak zamestnancov, ktorí ho obvinili, že nekonal tak, aby predišiel incidentu.

Macron nariadil vláde, aby do konca februára prišla s kompletným návrhom modernizácie systému. Navrhol tiež „výrazný posun“ k využívaniu alternatívnych trestov, akými sú verejnoprospešné práce či elektronické sledovacie zariadenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron