Pracujúci penzisti si vydýchnu, budú oslobodení od odvodov z dohôd

Dôchodca, dôchodok
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Príjmy dôchodcov z dohôd do výšky 200 eur mesačne majú byť od začiatku budúceho roka oslobodené od odvodov. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Strana Most-Híd toto opatrenie presadila na rokovaní koaličnej rady.

„Podarilo sa nám to dohodnúť s ministrom financií v rámci sociálneho balíčka,“ povedal Bugár. Penzisti by tak pri práci na dohodu získali rovnakú odvodovú výnimku, akú majú v súčasnosti študenti stredných a vysokých škôl.

Ako uviedol šéf strany Most-Híd, vyšší čistý príjem z dohody by tak mohlo mať 50 tisíc starobných dôchodcov, približne 14 tisíc invalidných penzistov a okolo 20 tisíc predčasných starobných dôchodcov. Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna upozornil na to, že takéto opatrenie pomôže najmä predčasným dôchodcom.

Tí totiž v súčasnosti nemôžu mať žiadny príjem z dohody, inak by im Sociálna poisťovňa pozastavila vyplácanie predčasnej penzie.

Ak by však predčasní dôchodcovia podľa návrhu strany Most-Híd zarobili na dohodu do 200 eur mesačne, neplatili by z tohto príjmu odvody a mohli by tak naďalej poberať predčasný dôchodok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIvan Švejna
Firmy a inštitúcie Most-HídSociálna poisťovňa