Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tretí ročník  Česko Slovenského Plesu
Foto: Martin Zeman
15. februára 2016 Zaujímavosti od WebNoviny.skSITA Diskusia()

Praha hostila klenot česko-slovenskej plesovej sezóny

PRAHA 15. február (WebNoviny.sk) – Uplynulý víkend sa niesol v znamení utužovania medzinárodných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Českou republikou. Novým symbolom česko-slovenskej vzájomnosti sa stal prestížny Česko-Slovenský Ples. Česko-Slovenská atmosféra dýchala na hostí pražského Obecného domu na každom kroku: či vďaka oficiálnym záštitám prezidentov oboch krajín alebo prostredníctvom šarmantnej česko-slovenskej moderátorskej dvojice. Na parkete sa stretol mix slovenských i českých prestížnych hostí, na javisku zase zmes účinkujúcich z oboch krajín. Návštevníci plesu si vychutnali tie najlepšie slovenské i české kulinárske špeciality.

Tisíc hostí plesalo pod záštitami prezidentov dvoch krajín

Významné spoločné podujatie oboch krajín sa konalo, rovnako ako vlani, pod oficiálnou záštitou prezidenta Českej republiky Miloša Zemana i prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. „Je pre nás všetkých potešením, že sme na plese mohli privítať vyše tisíc návštevníkov, vrátane vzácnych hostí. Čo potvrdzuje fakt, že česko-slovenské vzťahy a naša vzájomnosť sú nám blízke. Rád by som poďakoval celému nášmu plesovému tímu za skvele odvedený výkon. Zároveň chcem poďakovať všetkým umelcom, ktorí svojimi vynikajúcimi výkonmi prispeli k neopakovateľnej atmosfére večera,“ hovorí riaditeľ plesu Radovan Čaplovič.

Už tradične bolo súčasťou večera i odovzdanie dobrovoľných finančných príspevkov návštevníkov a príspevku usporiadateľa plesu nadáciám prvých dám Slovenskej republiky a Českej republiky. Organizátori plesu zároveň prispeli na liečbu malého ukrajinského pacienta Andreja, liečiaceho sa na leukémiu. Finančné príspevky Nadačnému fondu prvej dámy Českej republiky Ivany Zemanovej i slovenskej neziskovej organizácii Dobrý anjel, ktorú zastupuje prvá dáma Slovenskej republiky pani Martina Kisková a príspevok na liečbu malého Andreja prevzala symbolicky z rúk finančného riaditeľa Česko-Slovenského Plesu Tomáša Pavlíčka ambasádorka Česko-Slovenského Plesu v oblasti filantropie Lucia Hablovičová. Finančný výťažok z plesu určený pre Nadačný fond Ivany Zemanovej a neziskovú organizáciu Dobrý anjel poputujú na ich charitatívne účely.

Slovenské i české hviezdy na jednom červenom koberci a na spoločnom parkete

Zabávajúcim sa hosťom v duchu tradičného sloganu plesu „Ve dvou se to lépe tančí“ spievali do tanca až dve stovky účinkujúcich na čele s legendami Mirom Žbirkom a Marii Rottrovou. V priebehu galavečera vystúpili v hudobnom sprievode Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma známi slovenskí i českí sólisti. Hostí večerom sprevádzala česko-slovenská dvojica Gabriela Partyšová a Michal Hudák.

Na červenom koberci zažiarila Andrea Verešová, Celeste Buckingham, Lucia Hablovičová, Danica Jurčová, Andrea Kerestešová, Veronika Paulovičová či Daniela a Veronika Nízlové. Z českých známych tvárí zaujali dámy Monika Bagárová, Andrea Tögel Kalivodová, Pavlína Senić, Kate Matl a Gabriela Kratochvílová. Nechýbali ani osobnosti ako Andrej Hryc a Hana Gregorová či známe manželské páry, manželia Jakubiskoví a Félix Slováček s Dagmar Patrasovou.

Za kultúrnym aspektom prestížneho a slávnostného podujatia nezaostáva ani jeho kulinárska stránka. V historickej budove Obecného Domu sa pri príležitosti Česko-Slovenského Plesu koncentrovalo špičkové kulinárske umenie. V súlade so sloganom „To najlepšie z Česka a Slovenska“ sa v plesových sieňach a sálach Obecného domu servírovalo menu z dielne „Francouzské restaurace Art Nouveau”, pozostávajúce zo šiestich exkluzívnych chodov, inšpirované gastronomickými tradíciami oboch republík.

Exkluzívne servírované 6-chodové menu 3. ročníka Českoského Plesu:

AMUSE BOUCHE podľa šéfkuchára, pečivo, maslo

Lososový mousse s prepeličím vajíčkom a kôprovým dipom

STUDENÉ PREDJEDLO

Pražská šunka v aspiku s marinovanou uhorkou a medovo-horčicovým dresingom

Domáca kačacia paštéta s brusnicami

HLAVNÉ JEDLO

Pečený pstruh s teplým šošovicovým šalátom

Konfitovaný teľací krk so šalviovou omáčkou

DEZERT

Jablková žemľovka zapečená bielkovým snehom

Slivkový drobenkový koláč s vanilkovou omáčkou

Nad priebehom servírovanej večere a nad gastronomickými pôžitkami po celý slávnostný večer dohliadal šéfkuchár Francúzskej reštaurácie Art Nouveau Dušan Svoboda, ktorý od roku 2004 zaisťuje gastronomický servis pre prezidenta Českej republiky. Vďaka tomu mal možnosť pripravovať pokrmy už i pre prezidenta USA Baracka Obamu, prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina, pápeža Jána Pavla II. či Dalajlámu.

Samostatnou kapitolou v gurmánskej kuchárskej knihe 3. ročníka Česko-Slovenského Plesu bola prvá pocta vybraným regiónom oboch krajín. Ročník 2016 bol venovaný mestu Košice a Košickému samosprávnemu kraju na slovenskej strane a štatutárnemu mestu Ostrava spolu s Moravskoslezským krajom na strane českej. Súčasťou prezentácie oboch regiónov boli nielen rôznorodé folklórne hudobné vystúpenia, typické pre dané oblasti, ale aj pestrá paleta vín z oboch spomínaných regiónov a typické gurmánske špeciality, charakteristické pre oba regióny.

Ako býva dobrým zvykom, organizátori už stanovili termín nadchádzajúceho ročníka plesu na 18. február 2017. Zároveň prezradili meno jednej z hlavných hviezd Česko-Slovenského Plesu 2017. Už o rok sa môžu návštevníci tešiť na vystúpenie Celeste Buckingham. „Viac v tejto chvíli prezrádzať nebudeme, pripravujeme ďalšie prekvapenia a veríme, že každý si príde opäť na svoje,” dodáva riaditeľ plesu Radovan Čaplovič.

Informácie pochádzajú od Adriány Čahojovej z agentúry Soul For Show.

Odporúčané články

Ples v opere na fotografiách, róby zmenili dámy na kráľovné Obrazom: Ples v opere otvoril plesovú sezónu na Slovensku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...