Praha si pripomenie pád totality, moderovať bude Snopko

Sviečková manifestácia proti Gorile
Účastníci sviečkovej manifestácie, ktorú zorganizovalo Občianske hnutie protest Gorila. Bratislava, 23. marec 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 17. novembra (WEBNOVINY) – Praha už tradične v sobotu 17. novembra oslávi výročie pádu totality a 20 rokov od rozdelenia Československa.

Na najvýznamnejšiu udalosť posledných desaťročí si zaspomína pražský klub Rock Café prostredníctvom československého večierka s názvom Sedemnásty november, uviedla Pavla Kantnerová zo spoločnosti Opona.

„Večer je koncipovaný podobne, ako to bývalo kedysi na námestiach, len v opačnom pomere. Kedysi vystúpenie revolucionárov doplnili rockoví účinkujúci, dnes vystúpenie hudobníkov doplnia niekdajší revolucionári. Spojenie bude mimoriadne príťažlivé, pretože vystúpia „osobnosti novembra“. Jedni z tých, ktorým dych vydržal až do súčasnosti – Karel Schwarzenberg a Iveta Radičová,“ uviedol moderátor večera Ladislav Snopko.

Ten patril v novembri 1989 medzi zakladajúcich členov politického hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Bývalý minister kultúry pôsobí dnes ako riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe.

Rovnako ako Snopko, aj Radičová patrí medzi spoluzakladateľov VPN. Stála tiež pri zrode slovenskej pobočky ODS a odmietla rozdelenie federácie bez referenda.

Súčasný český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg (TOP 09) podporoval český disent od roku 1968 a aktívne pomáhal návratu demokracie do Československa. Návštevníci Rock Café sa môžu tešiť na slovenské kapely Polemic, Billy Barman a Živé kvety.

V decembri uplynie 20 rokov od rozhodnutia Federálneho zhromaždenia ČSFR o rozdelení Českej a Slovenskej republiky. Oslava výročia 17. novembra sa preto spojí s pripomenutím rozdelenia Československa.

Podľa prieskumu verejnej mienky z rokov 1992 a 1993 mali obyvatelia oboch krajín z rozdelenia republiky skôr obavy. V súčasnosti obe krajiny udržujú veľmi priateľské vzťahy, tvrdia organizátori koncertu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Billy BarmanKarel Schwarzenberg