Praktiky PARTNERS GROUP SK: Ako to v skutočnosti funguje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Praktiky.jpg
Foto: PARTNERS GROUP SK

BRATISLAVA 19. apríla 2018 (WBN/PR) – S profesiou finančný sprostredkovateľ sa spájajú zmiešané emócie. Časť ľudí im nevie prísť na meno a naopak tí druhí sa tešia, že majú peniaze pod kontrolou a osobné financie fungujú podľa nastaveného plánu. Kto sú naozaj finanční sprostredkovatelia a čo od nich môžete čakať?

Finančným sprostredkovateľom nemôže byť každý

Aby niekto mohol robiť finančného sprostredkovateľa, musí spĺňať isté predpoklady na túto prácu. V prvom rade by sa mal zaujímať o oblasť financií, musí mať chuť vzdelávať sa a potrebu napredovať, či osobnostne rásť. Pokiaľ jeden z týchto predpokladov chýba, skúškami na pozíciu finančného sprostredkovateľa kandidát neprejde. Bez ohľadu na to, či sa pred tým živil ako manažér, alebo je čerstvým absolventom školy.

Pýtajú si kontakty aj referencie

Ak ste spokojní s reštauráciou, so službami, alebo s novinkou, ktorú ste si kúpili, dáte o tom vedieť svojim známym? Určite áno. Je to úplne bežné správanie v každodennom živote. Rozhodujeme sa na základe dobrých referencií a skúsenosti. A k tomu smeruje aj záujem sprostredkovateľa: v prípade, že ste spokojní, odporučíte služby ďalej. Na to však potrebujete vidieť, ako pracuje.

Po tom, ako vám vypracuje analýzu financií a nastaví osobný finančný plán, v ďalšom kroku sa vás opýta, ako ste boli s jeho službami spokojný a či by ste jeho služby odporučili aj svojim známym. Networking je pre sprostredkovateľa v tomto prípade naozaj dôležitý.

Aj keď mnohí spokojní klienti službu a sprostredkovateľa odporučia ďalej, ich známi nevedia, o akú službu ide a čo im môže priniesť, alebo možno v danej chvíli necítia potrebu finančnú situáciu akútne riešiť. Preto je pre sprostredkovateľa lepšie riešenie, ak si vypýta kontakt na potenciálneho klienta, osloví ho aktívne ako prvý a v prípade záujmu dôjde k prvému stretnutiu.

Aj mladý sprostredkovateľ musí financiám rozumieť

Diskutujúci sa na internetových fórach často sťažujú na nízky vek a nedostatočnú pripravenosť finančných sprostredkovateľov. Je pravda, že veľkú časť sprostredkovateľských firiem naozaj tvoria mladí ľudia, ale rovnako tu nájdete aj mnoho skúsených kolegov, ktorí dohliadajú na vzdelávanie a výchovu nováčikov.

Z pozície garantov začínajúcich kolegov na prvých stretnutiach s klientom sprevádzajú, dozerajú na komunikáciu s klientom, na to, či sa mladí sprostredkovatelia vyjadrujú jasne a či nastavia klientovi správne finančný plán.

Ďalším argumentom môže byť aj to, že každý sa vo svojej práci najlepšie zdokonalí praxou. A kedy je lepší čas na prax, ako samotné štúdium v prípade vysokoškolákov? Významným benefitom finančného sprostredkovania je flexibilný pracovný čas. Začínajúci sprostredkovatelia takto môžu získavať prvé reálne pracovné skúsenosti a učiť sa komunikovať s klientom už počas štúdia.

PARTNERS GROUP SK má prepracovaný štandardizovaný vzdelávací systém, kde budúci poradcovia získavajú finančné, obchodné, manažérske aj podnikateľské zručnosti. Každý finančný sprostredkovateľ zároveň prechádza sériou odborných školení, ktoré sú zamerané na všeobecné znalosti finančného trhu a odborné znalosti oblastí, v ktorých plánuje pôsobiť.

Ďalším krokom je zákonom stanovená odborná skúška, regulovaná Národnou bankou Slovenska. Po jej úspešnom absolvovaní finančný sprostredkovateľ získa certifikát a až na základe certifikátu môže začať toto povolanie vykonávať. V PARTNERS GROUP SK zároveň každý adept musí absolvovať aj ústnu skúšku nad rámec zákona, ktorá preverí jeho odbornosť. Keďže finančný trh sa rýchlo mení, sprostredkovateľ je zároveň povinný každé štyri roky absolvovať preskúšanie.

Vytvára si s klientom dôverný vzťah

Trh s finančnými službami, potreby klientov, ale aj nároky na kvalitu služieb sa výrazne posunuli a dobre nastavené osobné financie vyhľadáva čoraz viac ľudí. Vzťah klienta a finančného sprostredkovateľa musí byť preto postavený na vzájomnej dôvere a pravidelnom kontakte.

Aby sprostredkovateľ nastavil svojmu klientovi kvalitný finančný plán, potrebuje, aby mu klient uviedol všetky informácie, ktoré ovplyvňujú jeho finančnú situáciu. Na základe vstupných údajov, ktoré analyzuje mu zostaví finančný plán, pomôže zadefinovať krátkodobé a dlhodobé finančné ciele  a  podľa nich nastaví osobné financie na najbližšie obdobie. Tu sa ale spolupráca nekončí. Rovnako ako sa mení finančný trh, mení sa aj životná situácia klienta, čomu treba prispôsobiť aj nastavenie osobných financií.

Klient za službu neplatí

Služby finančného sprostredkovateľa sú pre klienta bezplatné. Pracuje na báze provízií, ktoré získa pri uzatvorení zmluvy od finančných inštitúcií. Tu neprajníci najčastejšie argumentujú, že sprostredkovateľ klientovi ponúka len také produkty, ktoré sú najatraktívnejšie práve z pohľadu provízii. Nie je to tak.

Výška provízie je v PARTNERS GROUP SK pri obdobných finančných produktoch v rôznych finančných inštitúciách vždy rovnaká. A aby boli finančné produkty pre klienta ešte dostupnejšie, vzdali sa sprostredkovatelia z tejto spoločnosti časti svojich provízií. Rovnaký produkt cez PARTNERS GROUP SK tak získate v rovnakej cene alebo dokonca lacnejšie, ako keď si ho vybavujete priamo cez finančnú inštitúciu na vlastnú päsť.

Navyše, v PARTNERS GROUP SK bol systém „preddavkových“ zálohových provízii nahradený systémom zaslúžených provízii. Tie významne zvyšujú kvalitu poskytovanej služby, z čoho v konečnom dôsledku profituje najmä klient.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PARTNERS GROUP SK