Pravidlá financovania cirkví štátom sa zmenia, nový zákon vraj niektoré znevýhodní

peniaze, cirkev, kríž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pravidlá financovania cirkví štátom sa zmenia. Parlament dnes schválil nový zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.

Doteraz platný zákon z roku 1949 o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom už totiž nevyhovuje aktuálnym potrebám.

Od začiatku budúceho roka ho nahradí nový zákon, ktorý vznikal dva roky a je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry SR a zástupcov cirkví.

Znevýhodné malí cirkvi

Zákon sa bude vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť. Sociológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Tížik, ktorý sa cirkvami zaoberá, tvrdí, že nový zákon znevýhodní malé cirkvi.

„Avizovaná modifikácia existujúcich pravidiel znamená len jednu zmenu, a to posilnenie financovania katolíckej cirkvi v neprospech iných registrovaných cirkví. Napriek tvrdeniu o zachovaní solidarity s malými cirkvami je toto hlavný odkaz informácií, ktoré ministerstvo kultúry zverejnilo,“ povedal ešte v júli pre agentúru SITA Tížik.

Od januára vyššia dotácia

Od 1. januára 2020 sa zvýši doterajšia výška dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80:20.

Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu.

Zákon cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa ministerstva kultúry zvyšuje transparentnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Tížik