Právny štát je prioritou, zhodli sa Fico so Žitňanskou

Robert Fico, Lucia Žitňanská
Predseda vlády Robert Fico a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská počas pracovného rokovania na tému: napĺňanie programového vyhlásenia vlády v oblasti justície. Bratislava, 2. jún 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Právny štát, boj proti korupcii a lepšia justícia sú prioritou súčasnej vlády. Zhodli sa na tom vo štvrtok premiér Robert Fico a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

„Ministerstvo spravodlivosti je pripravené urobiť maximum, aby za štyri roky bolo konanie na súdoch rýchlejšie a dôveryhodnosť justície bola vyššia,“ prisľúbila jeho šéfka ministerstva.

To čo je v programovom vyhlásení vlády je sväté

Premiér Fico vo svojom vyjadrení po pracovnej porade v tejto súvislosti zdôraznil, že je pripravený podporiť ministerku spravodlivosti pri rokovaniach o budúcoročnom rozpočte, aby rezort získal dostatok financií na napĺňanie svojich cieľov. „To čo je v programovom vyhlásení vlády je sväté, to sa musí stať,“ vyhlásil premiér.

Zároveň uviedol, že o zmenách v justícii chce rokovať na stretnutí, kde by bol za exekutívu on a ministerka spravodlivosti, zástupcovia parlamentu ako predstavitelia zákonodarnej moci a súdnu moc by reprezentovali zástupcovia Súdnej rady SR.

„Nevieme dôležité rozhodnutia pripravovať a prijímať bez súčinnosti troch zložiek moci,“ vysvetlil. V tomto smere sa sústredíme na zrýchlenie konania, exekučné konanie, zlepšenie podmienok pre sudcov a odklon niektorých vecí z rozhodovania súdov, priblížil.

Prioritou protischránkový zákon

„Za prioritu nad priority“ v oblasti legislatívy označil premiér novelu protischránkového zákona, ktorá by mala byť schválená v druhej polovici roka. V tejto oblasti sme urobili opatrenia, ale pokiaľ je možnosť na zlepšenie, tak je dôležité k nej pristúpiť čo najrýchlejšie, uviedol šéf kabinetu.

Rezort spravodlivosti chce pripraviť účinnú protischránkovú legislatívu, vzťahujúcu sa na všetky verejné zdroje. Chystanou zmenou sa má zvýšiť reálna vymáhateľnosť zákona sankciami, ktoré budú citeľne odstrašujúce pre osoby, ktoré nepravdivé údaje uviedli.

Na stretnutí hovorili aj o patovej situácii na ústavnom súde, kde chýbajú sudcovia. Prezident Andrej Kiska zatiaľ nerozhodol o kandidátoch na ústavných sudcov, ktorých mu predložil predchádzajúci parlament, kde mal väčšinu Smer-SD. Súdu ale sudcovia chýbajú. Žitňanská vysvetlila, že užší tím právnikov by mal prísť s riešením a pripraviť novelu ústavného zákona, ako kreovať ústavný súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaLucia ŽitňanskáRobert Fico
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRVláda SR