Právo a spravodlivosť požaduje zakázať poľský časopis, na titulke sa pýta ako rozpoznať Žida

Europska unia, polsko
Foto: ilustračné, Thinkstock

VARŠAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Poľský opozičný poslanec upozornil na zvláštny obsah poľského časopisu, ktorý sa vo svojom najnovšom čísle na titulnej strane pýta, „ako rozpoznať Žida„.

Časopis Tylko Polska (Iba Poľsko) sa bežne predáva v stánkoch a Michal Kaminski, poslanec opozičnej Únie európskych demokratov, ho objavil dokonca medzi časopismi, ktoré odoberá poľský parlament.

Parlament zrušil odber

Podľa časopisu, ktorý vydáva krajne pravicový politik a známy disko-spevák Leszek Bubel, sa Židia dajú rozpoznať podľa „mien, antropologických rysov, výzoru, správania, charakterových rysov, metód práce a snahy šíriť dezinformácie„. „Ako ich poraziť? Toto nemôže pokračovať!“ končí sa článok.

Obsah posledného čísla časopisu Tylko Polska bol už priveľa aj na vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) a jeden z jej poslancov navrhol jeho zákaz. Šéf tlačového úradu parlamentu Andrzej Grzegrzolka medzitým informoval, že parlament zrušil odber tejto tlačoviny a poslanec Kaminski, ktorý naň ako prvý upozornil, jeho vydavateľa zažaloval za podnecovanie rasovej a náboženskej nenávisti.

Kauzu sledujú aj v Izraeli

Kauzu si všimli už aj izraelské médiá a článok o nej priniesol aj renomovaný izraelský denník Haarec. Vzťahy medzi Izraelom a Poľskom sú pritom ešte stále napäté po tom, ako šéf izraelskej diplomacie Jisrael Kac vo februári vyhlásil, že Poliaci „nasali antisemitizmus z mlieka svojich matiek„, za čo Varšava žiadala ospravedlnenie. Na takéto poznámky je súčasná poľská vláda pod vedením PiS veľmi citlivá a v rozpore so stanoviskom historikov a dobovými svedectvami tvrdí, že Poliaci na utrpení Židov neniesli takmer alebo vôbec žiadnu vinu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z izraelského denníku Haarec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom