Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
15. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Právo hlasovať s pasom v referende overia okrsky telefonicky

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Právo hlasovať vo februárovom plebiscite o ochrane rodiny majú aj Slováci s trvalým pobytom v zahraničí. V deň konania referenda v sobotu 7. februára však musia prísť na Slovensko.

Občan SR, ktorý nemá trvalé bydlisko v SR, môže prísť do ľubovoľnej referendovej miestnosti a hlasovať s platným cestovným pasom. Ako ďalej agentúru SITA informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová, ministerstvo vnútra po skúsenostiach z vlaňajších volieb prezidenta SR prijalo aj k referendu opatrenia proti viacnásobnému hlasovaniu. Týka sa práve voličov hlasujúcich s pasom.

Register obyvateľov overí, či občan nemá trvalý pobyt

Voliť môžu až po vyjadrení Registra obyvateľov, že skutočne trvalý pobyt v SR nemajú. V praxi to bude znamenať, že po príchode do volebnej miestnosti oznámia okrskovej komisii, že nemajú trvalý pobyt v SR a preukážu sa pasom. Pas im okrsková komisia zoberie a telefonicky sa spojí s Registrom obyvateľov, kde overia, či občan nemá trvalý pobyt v SR. Následne okrsková komisia občana dopíše do zoznamu oprávnených občanov a svojím podpisom to potvrdí predseda a dvaja členovia komisie.

Dopísanie do zoznamu oprávnených občanov zaznamená okrsková komisia aj v pase v časti pre úradné záznamy. Uvedie tam obec, mesto či mestskú časť a číslo okrsku na konanie referenda, v ktorom občan hlasoval. Záznam podpíše predseda okrskovej komisie. Až potom okrsková komisia vydá občanovi hlasovací lístok.

V referende sa dá hlasovať aj mimo miesta trvalého bydliska. Potrebný je na to hlasovací preukaz. Požiadať oň možno obec svojho trvalého pobytu najneskôr 5. februára v úradných hodinách obce. Požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu sa dá osobne, poštou, e-mailom aj cez splnomocnenú osobu. Splnomocnenie nemusí byť úradne overené a splnomocnená osoba prevzatie hlasovacieho preukazu potvrdí podpisom.

Občania nesmú hlasovací preukaz zabudnúť ani stratiť

Ak oprávnený občan žiada o vydanie hlasovacieho preukazu poštou alebo e-mailom, mal by žiadosť poslať v predstihu, aby ju úrady stihli vybaviť a aj doručiť najneskôr deň pred konaním referenda. Obec tých, ktorým poslala hlasovací preukaz, vyčiarkne zo zoznamu občanov oprávnených hlasovať. Občania nesmú hlasovací preukaz zabudnúť ani stratiť, bez neho im totiž neumožnia hlasovať.

Podľa zákona o spôsobe vykonania referenda právo hlasovať v referende má každý občan SR, ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕšil 18 rokov. V referende nemôžu hlasovať tí, ktorým z dôvodu ochrany zdravia ľudí zákonom obmedzili osobnú slobodu, tiež väznení páchatelia obzvlášť závažných zločinov a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony. Približne 4,4 milióna oprávnených voličov môže využiť svoje právo hlasovať v plebiscite v 4943 okrskoch.

Referendum o ochrane rodiny za približne 6,3 milióna eur sa bude konať v sobotu 7. februára od 7:00 do 22:00. Uskutoční sa na základe petície Aliancie za rodinu. Tí, čo prídu k referendovým urnám, budú môcť odpovedať na tri otázky: 1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? 2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? 3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?

Odporúčané články

Flašíková objasňovala referendum, eurosocialisti ho zavrhli Štatistický úrad urobí pred referendom o rodine dve skúšky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...