Právomoci v Poľsku prevezme predseda parlamentu

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski Foto: SITA/AP

VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Predseda dolnej komory poľského parlamentu Bronislaw Komorowski prevezme po smrti prezidenta Lecha Kaczynského v súlade s ústavou prezidentské povinnosti. „Bronislaw Komorowski, predseda Sejmu, je na ceste do Varšavy z Gdansku,“ kde sa v čase tragédie v sobotu ráno nachádzal, informovala jeho kancelária. Kaczynski spolu s ďalšími poľskými predstaviteľmi zahynuli v ranných hodinách, keď ich lietadlo nezvládlo pristávací manéver pri západoruskom meste Smolensk. Poľský prezident bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry 22 tisíc členov poľskej armády sovietskou NKVD.

Komorowski je bývalý protikomunistický disident pochádzajúci z aristokratickej rodiny a zároveň oficiálny kandidát vládnej strany Občianska platforma v najbližších prezidentských voľbách pôvodne plánovaných na jeseň. Bol by vyzývateľom zástupcu konzervatívcov Kaczynského, ktorý sa chcel uchádzať aj o druhé funkčné obdobie, hoci svoju kandidatúru nestihol oficiálne oznámiť. Po tragédii sa však voľby presunú na skorší termín. V súlade s ústavou sa uskutočnia predčasné prezidentské voľby, oznámil hovorca vlády Pawel Gras. Premiér Donald Tusk zvolal podľa jeho slov na popoludnie do Varšavy mimoriadne zasadnutie kabinetu. Tusk je spolu s ostatnými vládnymi ministrami už na ceste do poľského hlavného mesta, dodal.

Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka zahynuli v sobotu spolu s 94 ďalšími cestujúcimi, keď ich lietadlo havarovalo v hmle počas pristávania na západe Ruska. Lietadlo zoťalo vrcholky stromov a rozbilo sa na časti. Prezidentským lietadlom typu Tupolev TU154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie. Podľa ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti mohla byť príčinou tragédie chyba pilota. Haváriu nikto neprežil.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiDonald TuskLech Kaczynski