Na post sudcu v Luxemburgu neuspel už štvrtý kandidát Slovenska, ale podľa Praženkovej spĺňal kritériá

Lenka Praženková
Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková (vľavo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková zatiaľ oficiálnou cestou nedostala informáciu o tom, že pred poradným výborom Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu neuspel ďalší slovenský kandidát Michal Kučera.

Pre agentúru SITA to uviedla jej hovorkyňa Veronika Müller s tým, že Praženková sa bude vedieť bližšie vyjadriť k neúspechu až po dodaní oficiálnych dokumentov. Informáciu o tom, že Kučera neuspel pred poradným výborom, priniesla ešte v pondelok agentúra SITA.

Odmietli už štvrtého uchádzača

Praženková vo svojom stanovisku pripomína, že Kučera vzišiel z transparentného výberového procesu cez súdnu radu aj vládu SR. Kučera je už v poradí štvrtým uchádzačom, ktorého v Luxemburgu neodobrili.

Pred ním sa o tento post uchádzala súčasná ombudsmanka Mária Patakyová, Radoslav Procházka a Ivan Rumana. Slovensko malo obsadiť tento post už v roku 2016, pričom sme jedinou krajinou spomedzi európskeho spoločenstva, ktorej odmietli viac ako dvoch nominantov.

Nie je nateraz známe či sa bude voľba opakovať, už pred zvolením Kučeru sa ozývali hlasy o tom, že by malo Slovensko prepustiť post inej členskej krajine EÚ.

Spĺňal všetky kritériá

Voľba pána Kučeru bola výsledkom transparentného výberového – volebného procesu, z ktorého vzišiel návrh kandidáta pre vládu Slovenskej republiky. Voľba sa konala na základe návrhov, ktoré predkladali oprávnené subjekty a súdna rada rozhodla uznesením. Výsledok vzišiel z procesu, ktorý bol absolútne transparentný, verejný a bol výsledkom voľby nadpolovičnej väčšiny členov súdnej rady. Navrhnutý kandidát spĺňal všetky zákonné kritériá na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Predsedníčka súdnej rady nepozná dôvody jeho údajného odmietnutia výborom 255. Aktuálne je teda predčasné hovoriť na túto tému, až po prijatí oficiálnej správy sa budeme vedieť bližšie vyjadriť,“ povedala Praženková.

Súdna rada SR navrhla Kučeru vláde SR ešte vlani v novembri, keď získal deväť hlasov a porazil protikandidáta Jána Mazáka. Michala Kučeru do výberového procesu navrhla Slovenská advokátska komora a tiež Notárska komora SR.

Pred ním Mária Patakyová neuspela pre slabú znalosť francúzskeho jazyka, Radoslavovi Procházkovi vyčítal poradný výbor nedostatočnú morálnu integritu. Ivan Rumana pre zmenu neuspel pre nedostatočné znalosti prejednávanej agendy Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MazákLenka PraženkováMária PatakyováMichal KučeraRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRVšeobecný súd Európskej únie