Pražský vydavateľ Biľakových pamätí musí knihy zničiť

Vasiľ Biľak
Vasiľ Biľak Foto: Právo

PRAHA 7. júla (WEBNOVINY) – Kontroverzne vnímanú knihu pamätí niekdajšieho významného predstaviteľa štátostrany v bývalom Československu Vasila Biľaka Až po mé smrti musí pražské vydavateľstvo BVD stiahnuť z predaja a jej nepredané výtlačky zničiť.

Vydavateľ vraj nemal práva na vydanie

Rozhodnutie českej justície potvrdil dnes Vrchný súd v Prahe, a to na podnet Biľakových potomkov, podľa ktorých nemal vydavateľ práva na vydanie pamätí ich otca.

Samotný vydavateľ Svatopluk Štefl však tvrdí, že kniha obsahuje tak závažné informácie, že verejnosť má právo oboznámiť sa s nimi. Podľa neho nejde v skutočnosti o občianskoprávny spor, ale o snahu zabrániť verejnosti, aby sa dozvedela pravdu o Biľakovej úlohe v udalostiach z augusta 1968.

Sudkyňa Dagmar Javůrková podľa informácií servera iDNES.cz dnes vysvetlila, že nemala ani možnosť rozhodnúť inak. Vydavateľ totiž v minulosti nevyužil termín, do ktorého sa mohol vyjadriť k obvineniu z porušenia autorských práv.

Vydanie označil za pirátske aj samotný politik

„Moja matka, konateľka spoločnosti, mala zdravotné problémy a oznámenie zaslané do dátovej schránky uniklo jej pozornosti,“ vyhlásil na margo tohto pochybenia Štefl, čo však verdikt súdu neovplyvnilo.

Biľakove pamäti pod názvom Miľniky môjho života, ktoré sa objavili v predaji v roku 1991, označil samotný politik za pirátske vydanie bez jeho súhlasu.

Po kontaktovaní so Šteflom, ktoré mal sprostredkovať bývalý riaditeľ Československého rozhlasu Ján Riško, najskôr nesúhlasil, neskôr dal k vydaniu publikácie súhlas, avšak iba ústny, a to s podmienkou, že ich vydať možno až po jeho úmrtí. Súčasne podľa Štefla zakázal akékoľvek krátenie textu, jeho zmeny alebo doplnenie. Navyše poskytol niekoľko strán nového textu, ktoré vydavateľ zaradil do pripravovanej knihy.

Biľakov syn obvinil vydavateľa z porušenia autorských práv

Vasil Biľak zomrel 6. februára 2014 vo veku 96 rokov. Pražské vydavateľstvo BVD veľmi rýchlo vydalo pamäti i s komentárom historika Vladimíra Čermáka. Biľakov syn Dmitrij, ktorý mal podľa Štefla vopred vedieť o pripravovanom vydaní, však vydavateľa po niekoľkých mesiacoch obvinil z porušenia autorských práv, čo má za následok stiahnutie titulu z trhu a zničenie existujúcich exemplárov.

Zatiaľ nie je jasné, či Biľakove pamäti budú dostupné v budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vasil BiľakVasiľ Biľak