Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Marián Peiger
18. novembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia(16)

Pre Ficove vlaky zadarmo môže podľa expertky klesnúť kvalita

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo dopravy bude pri kontrole štandardov vlakov a kvalitatívnych parametrov zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme zohľadňovať stav vozidiel. Ide o vozne nasadené do prevádzky pre zvládnutie zvýšenej frekvencie cestujúcich po zavedení bezplatnej prepravy žiakov, študentov a dôchodcov od 17. novembra.

“Takže s poklesom kvality cestovania sa predsa len počíta,” uviedla pre agentúru SITA v utorok odborníčka na železničnú dopravu Desana Mertinková. ZSSK pripravila aj niekoľko desiatok starých zálohových vozňov v siedmich uzlových staniciach.

Železniciam pomohlo daždivé počasie

Rezort dopravy a Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) uzatvorili 14. novembra príslušný dodatok č. 5 k zmluve o dopravných službách vo verejnom záujme z 27. decembra 2010. Dodatok sa týka nových podmienok pri bezplatnej preprave študentov a dôchodcov a po zverejnení v Centrálnom registri zmlúv nadobudol účinnosť 15. novembra.

Mertinková si myslí, že ZSSK pomohlo v pondelok aj daždivé počasie a to, že veľa študentov a dôchodcov sa nevybralo len tak na výlet vlakom. Pravdepodobne podľa nej zabralo aj varovanie médií, aké budú vlaky v pondelok preplnené.

“Cestu v pondelok zrejme odložili aj mnohí z tých, ktorí predtým vo štvrtok a v piatok cestovali v preplnených vlakoch z Bratislavy na východ. Do pondelkových vlakov v opačnom smere by sa asi všetci naraz nezmestili,” uviedla Mertinková, ktorá je šéfredaktorkou Železničnej revue.

ZSSK mala z náporu cestujúcich veľké obavy

ZSSK zaviedla viaceré regulácie a opatrenia, aby sa vyhla enormne preplneným dotovaným vlakom od 17. novembra. “Napríklad, nulové lístky vydáva len na konkrétny vlak a zároveň v diaľkových vlakoch reguluje počet miest pre bezplatných cestujúcich. Kto sa do tohto nepublikovaného limitu nevojde, musí cestovať iným vlakom alebo si kúpiť riadny lístok,” dodala Mertinková.

Platiacim cestujúcim podľa nej začala štátna spoločnosť od pondelka bezplatne vydávať miestenky k lístku nad desať eur, takže má celkom dobrý prehľad o ich počte. “Zároveň posilnila kapacitu vlakov o 12-tisíc miest, čo zodpovedá zvýšeniu asi o 10 %. Denne totiž prepraví v priemere 123 tisíc cestujúcich,” priblížila.

Dopravcovi v prvý deň bezplatnej prepravy fakticky hrozilo prekvapenie len od cestujúcich, ktorí by využili prechodné obdobie platné do 11. januára 2015 a nastúpili by do vlaku bez nulového lístka. Expertka zároveň upozornila na informácie, že každý musí cestovať s lístkom, inak musí vo vlaku zaplatiť prirážku od 1,50 do 30 eur.

Zavedené regulácie podľa Mertinkovej svedčia, že ZSSK mala z náporu cestujúcich veľké obavy. “Treba oceniť, že k týmto reguláciám pristúpila a zachová sa aspoň nejaká úroveň cestovania. Znamená to však, že bezplatní cestujúci musia aj v budúcnosti počítať s tým, že najmä v špičke ich čakajú viaceré obmedzenia pri výbere konkrétneho diaľkového vlaku,” uzavrela Mertinková.

Odporúčané články

Fico obedoval vo vlaku, študenti a penzisti jazdia bezplatne Železnice pre bezplatnú prepravu pridajú nové vlaky aj vozne

Témy

Diskusia

aaa toto neni pravda...staci s apozriet na Regiojet a na to ako s ich prepravou stupol pocet cestujucich....a je to citelne i v primestskej doprave a automobilovej branica Pani Ing. Desana Mertinková je odborníčkou v pravom slova zmysle a železničnej doprave sa venuje niekoľko úctyhodných rokov a je nestranná a zároveň je šéfredaktorou časopisu Železničná revue a odporúčam nahliadnuť do tohto kvalitného periodika a úcta k pani Mertinkovej... Cora Jedného takého experta Mateja,nahradila dalšia odbornička,kvalitou tromfla Mateja!!! Oklamaný Keby bola odborníčka vyjadrovala by sa inak, lebo odborník vie všetko o h..... ale expert h.... o všetkom. budeme sedieť v chodbičkách na rybárskych stoličkách.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...