Pre horúčavy skolabovalo viac ako 70 Slovákov, záchranári apelujú najmä na prevenciu

Teplo horúčavy
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – V priebehu piatku vyslalo Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR záchranárov na pomoc k 79 pacientom, ktorí skolabovali z tepla.

Pitný režim

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, až 15 pacientov z tohto počtu skolabovalo v Prešovskom kraji. Naopak, v Nitrianskom kraji malo v dôsledku horúčav problémy najmenej pacientov, konkrétne štyria.

Záchranári v tejto súvislosti opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. „Zdržiavať sa v interiéri od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim,“ zdôraznila Krčová. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Netreba čakať na pocit smädu

„Ak sa nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy,“ vysvetlila Krčová. Kávu je podľa záchranárov vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ dodala Krčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Krčová