Hasiči evakuovali ľudí v Krompachoch, intenzívne dažde a záplavy komplikujú situáciu (video)

HASIČI: Odstraňovali následky prívalových dažïov
Profesionálni a dobrovoľní hasiči evakuovali ľudí z domov a bytov na Hornádskej ulici v Krompachoch. Foto: SITA/Prezídium HaZZ
  • aktualizované 14. októbra, 12:40

Profesionálni a dobrovoľní hasiči momentálne evakuujú obyvateľov viacerých rodinných a bytových domov na Hornádskej ulici v Krompachoch. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Slovenskej republiky.

„V utorok večer tu osadili protipovodňové zábrany, voda sa však dostala až k domom. Hasičom sa pomocou člnov doposiaľ podarilo evakuovať 20 detí a 23 dospelých, 15 obyvateľov evakuáciu odmietlo,“ spresnila Farkasová s tým, že na mieste je pripravený evakuačný autobus HaZZ.

Na mieste zasahujú profesionáli z hasičskej stanice v Krompachoch a členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce. Ďalšia evakuácia sa momentálne pripravuje v chatovej oblasti v obci Kostoľany nad Hornádom v okrese Košice – okolie.

„Hasiči budú pomocou člnov evakuovať približne 11 osôb a štyri zvieratá cez zaplavenú oblasť k nezaplavenej časti cestnej komunikácie,“ dodala hovorkyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Desiatky výjazdov

Za uplynulých 24 hodín mali hasiči pre intenzívny dážď až 175 výjazdov. Situácia bola vážna najmä na východe a severe Slovenska.

V tlačovej správe o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR s tým, že v Košickom kraji boli hasiči privolaní k 41 udalostiam, v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s nepriaznivým počasím 33-krát a v Prešovskom kraji boli vyslaní k 26 udalostiam.

„V Banskobystrickom kraji bola pomoc hasičov potrebná 23-krát, v Bratislavskom kraji boli privolaní k 17 udalostiam a v Nitrianskom kraji v súvislosti s intenzívnym dažďom uskutočnili sedem výjazdov,“ priblížila Križanová.

Ako dodala, pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov. Taktiež kontrolovali vodné toky a odstraňovali popadané stromy zo striech a cestných komunikácií. V niekoľkých prípadoch stavali protipovodňové bariéry a zasahovali pri vybrežených riekach a potokoch. Hasiči na mnohých miestach naďalej zasahujú.

Počasie potrápilo aj Trnavský kraj

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Trnavskom kraji absolvovali v utorok osem výjazdov, ktoré súviseli s počasím. Zasahovalo pri nich 26 profesionálnych hasičov.

Podľa hovorkyne hasičov v Trnavskom kraji Márie Zaťkovej šesťkrát odstraňovali spadnuté stromy z ciest, ktoré boli neprejazdné. V dvoch prípadoch odčerpávali vodu z pivnice a nákladnej rampy.

Najviac výjazdov mali hasiči na Záhorí, z hasičských staníc v Senici a v Kútoch vyrážali trikrát. Po dva výjazdy zaznamenali hasiči z Trnavy a Hlohovca, v jednom prípade zasahovali hasiči z Galanty.

V Prievidzi sa zosunula časť svahu

V súvislosti s pretrvávajúcim daždivým počasím zasahovali hasiči v Trenčianskom kraji počas utorka a noci celkom 14-krát. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík.

Hasiči odstraňovali spadnuté stromy, ktoré blokovali cestné komunikácie, jeden zo stromov spadol aj na telekomunikačné vedenie. „Príslušníci HaZZ boli vyslaní k riešeniu následkov po zosuve časti svahu na Dlhej ulici v Prievidzi a k odčerpávaniu vody zo zatopenej pivnice rodinného domu v obci Dolný Moštenec v okrese Považská Bystrica,“ priblížil prácu hasičov Petrík.

Celkovo v rámci Trenčianskeho kraja zasahovalo v súvislosti s počasím 52 príslušníkov HaZZ a do akcie bolo nasadených spolu 15 kusov hasičskej techniky.

HASIČI: Odstraňovali následky prívalových dažïov
Profesionálni a dobrovoľní hasiči evakuovali ľudí z domov a bytov na Hornádskej ulici v Krompachoch. Foto: SITA/Prezídium HaZZ
HASIČI: Odstraňovali následky prívalových dažïov
Profesionálni a dobrovoľní hasiči evakuovali ľudí z domov a bytov na Hornádskej ulici v Krompachoch. Foto: SITA/Prezídium HaZZ
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KrižanováMária ZaťkováZuzana Farkasová
Firmy a inštitúcie Prezídium Hasičského a záchranného zboru