Pre Islamský štát v Sýrii a Iraku bojujú tisíce Rusov

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

MOSKVA 17. júna (WEBNOVINY) – Zhruba 2000 až 5000 Rusov bojuje v jednotkách extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na ruské médiá.

Ruské úrady vedia o minimálne 2000 držiteľoch ruských pasov, ktorí prešli k povstaleckým armádam v Iraku a Sýrii, konkretizoval šéf protiteroristického centra Spoločenstva nezávislých štátov generálplukovník Andrej Novikov pre agentúru Interfax.

Moskovské tajné služby pritom podľa Novikova odhadujú, že v radoch IS pôsobia ďalšie tisícky mužov. V niekoľkých moslimských regiónoch v južných oblastiach Ruska v oblastiach severného Kaukazu sa vláda už niekoľko desaťročí vyrovnáva s dlhodobými povstaleckými aktivitami islamistov.

V kaukazskej oblasti operuje známa povstalecká skupina Kaukazský emirát, ktorej zámerom je oslobodiť túto časť Ruska spod správy Moskvy a zaviesť tam emirát. Tento cieľ je spoločný s IS, ktorý si vďaka filozofii a propagande získal množstvo podporovateľov z radov džihádistických hnutí v rôznych krajinách.

Generálplukovník Novikov tiež varoval, že velenie IS si mohlo zadovážiť jadrový materiál potrebný na výrobu zbrane, ktorá by spôsobila „celosvetovú paniku.“ Novikov nešpecifikoval o aké veľké množstvo materiálu mohlo ísť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát