Pre pád talianskej lanovky zatkli troch ľudí, na núdzovú brzdu úmyselne namontovali svorku

Italy Cable Car Deaths
Pád lanovky prežil z 15 cestujúcich len päťročný chlapec. Foto: SITA/AP

Talianska polícia v stredu zatkla troch ľudí v spojitosti s pádom lanovkovej kabínky, ktorý si v nedeľu vyžiadal 14 mŕtvych. Vyšetrovanie totiž ukázalo, že na brzde bola v rámci opravy úmyselne umiestnená svorka, ktorá jej zabránila aktivovať sa, keď sa pretrhlo lano.

Predstaviteľ carabinierov Alberto Cicognani pre televíziu Sky TG24 uviedol, že najmenej jeden z trojice, ktorú cez noc vypočuli, sa k tomu priznal. Svorku v tvare vidlice podľa neho dali na núdzovú brzdu, aby sa deaktivovala, pretože sa zapínala spontánne a bránila prevádzke lanovky. Svorku tam dali pred pár týždňami a mala tam byť len dočasne. V nedeľu ráno na brzde ešte stále bola, povedal Cicognani.

Spomenutá televízia a tlačová agentúra LaPresse identifikovali trojicu zatknutých ako majiteľa lanovky, riaditeľa spoločnosti a šéfa prevádzky.

Kabínka spadla neďaleko vrcholu hory Mottarone v Piemonte, ktorý lanovka spája s mestom Stresa. Po tom, ako sa odtrhlo hlavné lano na lanovke, kabínka sa kĺzala smerom nadol, a keď sa úplne uvoľnila, spadla na zem, niekoľkokrát sa prevrátila a narazila do stromov. Z 15 ľudí v kabínke prežil len jeden päťročný chlapec, ktorý je v nemocnici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom