Pre rozmach internetu zaznamenali vedci zníženú a oneskorenú sexuálnu aktivitu u mladých

Sex intímny zivot dospievanie
Foto: ilustračné, Getty Images

Mladí Američania majú čoraz menej často sexuálny styk. Zníženie sexuálnej aktivity u mladých amerických mužov zaznamenali v období 2000 až 2018. Uviedli to v novej štúdii San Diego State University. Ako dôvody uvádzajú „odkladanie dospelosti a rozmach internetu a sociálnych médií“.

Psychológovia analyzovali dáta zamerané na frekvenciu sexuálneho styku a počet sexuálnych partnerov. Do projektu sa zapojilo viac ako 4000 mužov a 5000 žien.

Najmenej sexu mali muži, ktorí boli nezamestnaní, pracovali na skrátený úväzok alebo jedinci s nízkym príjmom. Dodali, že percento sexuálne neaktívnych mužov sa zvýšilo z 18,9 % v rokoch 2000 až 2002 na 30,9 % v rokoch 2016 až 2018. Aj ženy vo veku od 25 do 34 rokov mali menej sexu.

Pre rozmach internetu a neskoršie dospievanie zaznamenali vedci zníženú a oneskorenú sexuálnu aktivitu u mladých

Oneskorený vývoj

„Adolescentom a mladých dospelým trvá dlhšie, kým sa stanú dospelými. To zahŕňa nielen posunutie sexuálnej aktivity, ale tiež ďalších činností spojených s párením a reprodukciou, ako sú randenie, žitie s partnerom, tehotenstvo a pôrod,“ vysvetlila autorka štúdie Jean M. Twenge.

Dodala, že tieto trendy „sú súčasťou širšieho kultúrneho trendu smerujúceho k oneskorenému vývoju“. „Je náročnejšie chodiť na rande a sexuálne žiť, keď nie sú finančne nezávislí od rodičov,“ objasnila.

Klesá aj u starších

Odborníci však upozorňujú, že tento trend nevysvetľuje, prečo klesá sexuálna aktivita aj u starších a zosobášených. Upozorňujú, že ďalšími faktormi, ktoré vyplývajú na sexuálny život, sú internet a digitálne médiá.

Twenge napísala, že „v súčasnosti existuje oveľa viac činností, ktorým sa môžu ľudia večer venovať a keď sú obaja partneri zahĺbení do sociálnych médií, majú menej príležitostí na sex“.

Podľa štúdie London School of Hygiene & Tropical Medicine z roku 2019, britské páry majú menej sexu ako počas predchádzajúcich dvoch desaťročí. Zároveň však stúpa počet tých, ktorí by si želali viac sexu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom