Pre škandál s agrodotáciami na východe padlo trestné oznámenie, odvoláva aj ministerka Matečná

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Trestné oznámenie, odvolanie zodpovedných a posilnenie kontrol deklarovali v utorok na tlačovej besede predstavitelia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v reakcii na článok novinára Andreja Bána o možnom subvenčnom podvode na východe Slovenska.

Ako ďalej informovali, kontrola agrorezortu zistila, že zo strany Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP), ktorý spravuje digitálny systém LPIS, došlo k závažným pochybeniam. Agrorezort, aj na základe týchto zistení, chce od vlády bezodkladne žiadať financie na posilnenie kontrol a kompletnú digitalizáciu.

Skontrolovali všetky priame platby

„Napriek tomu, že Slovensko má jeden z najpresnejších systémov a robí najviac kontrol na mieste v rámci EÚ, našli sa ľudia, ktorí dokázali hrubo zneužiť systém podpôr v agrosektore. Okamžite po preverení podozrení som dala príkaz na odvolanie zodpovedných riadiacich zamestnancov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy zodpovedných za správu digitálneho systému LPIS, ktorý je mapovým podkladom pre priame podpory. Zároveň som dala príkaz na presun celého odboru diaľkového prieskumu Zeme a geoinformatiky pod Pôdohospodársku platobnú agentúru. Informovala som tiež premiéra, že budem konať veľmi rázne a bez výnimiek. Máme veľmi vážne podozrenie na subvenčný podvod. Takéto praktiky nebudeme tolerovať a rázne proti nim zakročíme,“ vyhlásila v utorok podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Na základe indícií novinára Andreja Bána PPA skontrolovala v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikovala presné plochy. Pri ďalšej analýze zistila, že VÚPOP zlyhal pri aktualizácií plôch v ortofotomapách a verifikoval v systéme LPIS aj plochy, ktoré tam nemali byť.

Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda. Pri hĺbkovej kontrole sa podľa agrorezortu preukázalo, že spomínaná spoločnosť žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov, v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska.

„Predpokladáme, že žiadateľ musel mať špecifické informácie a veľmi presne poznal systém poľnohospodárskych podpôr. Dnes som preto podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru vo veci možného subvenčného podvodu. Zároveň sme spustili kontroly priamo na mieste. Ak sa zistia počas kontroly na mieste nezrovnalosti, budeme v zmysle konania žiadať o vrátenie financií,“ uviedol v utorok generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

SPPK s trestným oznámením súhlasí

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vo svojom stanovisku vyhlásila, že je za to, aby sa poukázalo na všetkých vinníkov v prípade zneužívania agrodotácií, keďže prípadné automatické očierňovanie všetkých poľnohospodárov by neprospelo roky skúšanému agropotravinárskemu odvetviu.

„Vítame, že Pôdohospodárska platobná agentúra podáva trestné oznámenie. Potrebujeme, aby sa skutočne vyčistilo poľnohospodárstvo od tých podnikateľov, ale aj tých úradníkov, ktorí sa nezákonne chcú dostať k finančným prostriedkom, obohacujú sa a vo svoj prospech zneužívajú dotačný systém,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Premiér Pellegrini prisľúbil viac financií

Agrorezort, aj na základe posledných zistení, chce od vlády bezodkladne žiadať financie na posilnenie kontrol a kompletnú digitalizáciu. „Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižšou mierou vylúčenia refundácie pri vyplácaní priamych podpôr pre poľnohospodárov. Miera pochybení sa pohybuje len niečo nad 1 %. Lepšie je už len Estónsko, ktoré má kompletne zdigitalizovaný terén. Ak chceme zabezpečiť ešte nižšiu mieru pochybení a eliminovať podvody, potrebujeme čo najviac posilniť informatizáciu a digitalizáciu. Premiér prisľúbil, že vláda schváli financie na kompletnú digitalizáciu PPA, o ktorú sa snažím už od svojho nástupu, vrátane dronov a prenájmu sentinelov Európskej vesmírnej agentúry na kontroly plôch. Už tento rok bude možné grafické prílohy k žiadostiam o priame platby podávať len elektronicky, vďaka čomu prípady ako spomínané machinácie na východe dokážeme odhaliť,“ dodala Gabriela Matečná.

Podľa ministerky pôdohospodárstva rezort má od roku 2016 zriadenú protikorupčnú e-mailovú schránku, ale doteraz neprišli žiadne podnety na nezákonné čerpanie podpôr.

Matečná preto na záver tlačovej besedy vyzvala všetkých, ktorí majú podozrenia na nezákonnú činnosť v pôdohospodárstve, aby ich adresovali na protikorupčný e-mail ministerstva alebo na e-mail Pôdohospodárskej platobnej agentúry, prípadne priamo kontaktovali orgány činné v trestnom konaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJuraj KožuchMilan Semančík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraPZ Policajný zbor SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora