Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukrajina
Foto: SITA/ AP
3. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pre Slovákov bojujúcich na strane separatistov sa mení zákon

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Slováci bojujúci na strane separatistov na Ukrajine musia byť po návrate na Slovensko pripravení na to, že budú mať problém so zákonom. Vyplýva to z novely Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, v ktorej sa zavádza nový trestný čin, a to účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu. Novela nadobudla účinnosť 1. januára.

Podľa normy sa ten, kto sa počas vojny na území iného štátu aktívne podieľa na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny konajúcej v rozpore s medzinárodným právom potrestá odňatím slobody na dva roky až osem rokov. Ministerstvo navrhuje, aby mohla byť potrestaná aj pasívna účasť na týchto aktivitách – od podnecovania, až po finančnú podporu. Súčasná právna úprava umožňovala viac výkladov, či účasť Slovákov v bojoch na Ukrajine na strane separatistov je trestná. Pod gesciou rezortu spravodlivosti preto vznikla predložená novela.

Novela reaguje na aktuálny globálny fenomén tzv. cudzích bojovníkov. Cudzieho bojovníka možno vo všeobecnosti definovať ako jednotlivca, ktorý opustí územie štátu, z ktorého pochádza alebo kde žije, s cieľom pripojiť sa k neštátnej ozbrojenej skupine v rámci ozbrojeného konfliktu na území iného štátu a ktorý je primárne motivovaný ideológiou alebo náboženstvom. Cudzí bojovníci svojím konaním zvyšujú intenzitu a trvanie ozbrojených konfliktov, v ktorých sa zúčastňujú, na druhej strane predstavujú aj závažné bezpečnostné riziko pre samotné štáty ich pôvodu, ako aj tranzitu, zdôrazňuje sa v materiáli.

Časť novely Trestného zákona rieši problematiku látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Nelegálna výroba a obchodovanie s takýmito látkami nie sú v súčasnosti na Slovensku trestné. Podľa navrhovaného znenia novely bude páchateľom za neoprávnené zaobchádzanie s nimi hroziť trest do troch rokov, v najzávažnejších prípadoch 10 až 15 rokov. Rezort spravodlivosti navrhovanými zmenami reaguje na vývoj drogovej scény na Slovensku, klesá totiž konzumácia a obchodovanie s klasickými drogami, okrem metamfetamínu, a zvyšuje sa takzvané polydrogové užívanie. Pri ňom užívatelia kombinujú klasické drogy s novými psychoaktívnymi látkami, alkoholom a liekmi. Novela sa zaoberá aj problematikou falšovania liekov a zdravotníckych pomôcok a definuje v tomto smere nové skutkové podstaty trestných činov. Dôvodom na túto zmenu je progresívny trend výskytu falošných liekov a zdravotníckych pomôcok na trhu.

Časť novely reaguje aj na rozhodnutie ústavného súdu v súvislosti s odpočúvaním a novela upravuje uchovávanie a využívanie tzv. prevádzkových a lokalizačných telekomunikačných údajov na účely trestného konania a mimo trestného konania.

Odporúčané články

Kiska: Schválený zákon ako celok narúša rovnováhu Kiska vysvetlil, prečo nepodpísal protiteroristický balík

Témy

Diskusia

občan slovenska A vzťahuje sa zákon aj na žoldnierov, čo pomáhajú okupovať cudzie územia pod hlavičkou teroristickej organizácie Nato? Potom by mali byť vzatí na zodpovednosť aj vysoko postavení politici, čo podnecujú a finančne podporujú tieto aktivity, navyše zneužívajú peniaze daňových poplatníkov... 15 27 Ze ti dal niekto plusku, este neznaci ze je nejaky rusofil, pretoze Rusko je asi posledny zastanca moralnych hodnot vo svete. Ja osobne som ti ju nedal. Rastislav1 @činžiak(15:27).sk // ........... prečo tu v intelektuálnom afekte tlačíš ľudí do pozície, že by sa mali hanbiť. Kvôli čomu? ......... kvôli Tvojmu podvodu? činžiak Dobrý deň, milí diskutujúci. Ako ste si iste všimli, som autorom príspevku predo mnou. Dostal som štyri plusky, čo znamená, že môj pokus vyšiel. Vážení milovníci Ruska, ktorí tak veľmi súhlasíte s mojou vetou, že ste mi dali plusku: naleteli... doplnok A ešte je aj otázka kde by vyznamenanie mali odovzdať. v prezidentskom paláci ? na americkej ambasáde ? na ukrajinskom velvyslanectve ?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...