Pre Slovákov bojujúcich na Ukrajine zmenia legislatívu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojnou zmietaná Ukrajina
Medzi separatistami na Ukrajine bojuje aj niekoľko Slovákov. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v súčasnej dobe prebieha ich identifikácia. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Keďže existuje viac výkladov zákona o tom, či účasť Slovákov v bojoch na Ukrajine na strane separatistov je trestná, pripravuje sa zmena legislatívy. Po rokovaní vlády to potvrdili ministri zahraničných vecí a vnútra Miroslav Lajčák a Robert Kaliňák. Legislatíva vzniká pod gesciou ministerstva spravodlivosti.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Slováci bojujúci na Ukrajine nám robia hanbu

Lajčák poukázal na to, že Slováci na Ukrajine nebojujú v cudzích vojenských jednotkách, ale v neregulárnych bojových zoskupeniach. Je teraz na legislatívcoch, aby ponúkli riešenie, zdôraznil. Na margo účasti Slovákov v bojoch na Ukrajine Lajčák povedal, že „je to nezodpovedné a robia nám hanbu“.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Minister Kaliňák si myslí, že spresnenie legislatívy by nezaškodilo, keďže je viacero výkladov ustanovenia o službe v cudzom vojsku. Kaliňák potvrdil, že prebieha identifikácia Slovákov, ktorí bojujú na Ukrajine. „Myslím, že máme o nich dobrú vedomosť,“ keď budú dostupní našej justícii, určite sa začne príslušné konanie, zdôraznil.

Služba v cudzom vojsku nie je jasne definovaná

Aj nezaradený poslanec NR SR Martin Fedor (Sieť) pripravuje novelu Trestného zákona, ktorá má spresniť definíciu trestného činu služby v cudzom vojsku.

„O potrebe takejto legislatívnej zmeny ma definitívne presvedčili medializované informácie o tom, že na separatistických územiach na Ukrajine vzniká niečo ako „česko-slovenská jednotka“. Títo ľudia, občania Slovenskej republiky prispievajú k destabilizácii v oblasti a poškodzujú záujmy Slovenskej republiky v zahraničí. Ešte nebezpečnejšie je, že po návrate do vlasti sú bezpečnostným rizikom,“ povedal Fedor pre agentúru SITA.

Podľa neho dnešná definícia služby v cudzom vojsku nie je v zákone jednoznačne upravená. Nevyplýva z neho, či ide iba o službu v regulárnej armáde cudzieho, medzinárodne uznaného štátu, alebo aj službu v akejkoľvek ozbrojenej organizácii alebo skupine na území cudzieho štátu.

„Je paradoxné, že služba bez povolenia v armáde medzinárodne uznaného štátu v mnohých prípadoch aj spojeneckého je trestným činom, zatiaľ čo služba v povstaleckých skupinách, ktoré proti takýmto štátom bojujú, už trestná jednoznačne nie je,“ povedal poslanec NR SR.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin FedorMiroslav LajčákRobert Kaliňák