Pre sucho žijú v Afganistane státisíce ľudí v stanoch, OSN poskytne na pomoc obetiam milióny

Sucho
Foto: ilustračné, Getty Images

HERÁT 17. októbra (WebNoviny.sk) – Sucho v Afganistane vyhnalo z domovov tento rok viac ľudí ako vojna medzi vládou a hnutím Taliban. V stredu o tom informoval prispievateľ BBC Secunder Kermani z mesta Herát. Správu priniesla aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Situácia je vážna

Na západe a severe krajiny v dôsledku sucha ušlo z domu približne 260-tisíc ľudí. „Sme hladní a smädní. Nemáme nič. V malom stane žijeme ôsmi. Moja manželka a brat zomreli. Polovica našich detí je s nami, druhá polovica je preč,“ uviedol jeden z tamojších obyvateľov.

Zástupca Svetového potravinového programu (WFP), ktorý pomáha v meste Herát s koordináciou prác, pre BBC uviedol, že situácie je vážna.

OSN vyčlenili 34,6 milióna dolárov (v prepočte približne 29,9 milióna eur) na pomoc pre celkovo 2,2 milióna ľudí, ktorí trpia v dôsledku sucha. WFP v súčasnosti rozdeľuje peniaze ľuďom na nákup potravín.

Drsné počasie

Krajinu, ktorú sužuje aj vyčíňanie militantov z Talibanu, čakajú 20. októbra parlamentné voľby. Desaťtisíce ľudí v meste Herát však majú oveľa väčšie starosti, a to ako prežiť zimu.

Počasie bude veľmi drsné. Títo ľudia nebudú schopní prežiť v stanoch,“ povedal zástupca WFP a dodal, že takúto situáciu nezažili za uplynulých 18 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov