Pre sudcov je v ťažkých kauzách náročné zostať nestrannými napriek spoločenskému tlaku, vysvetlila Kolíková

Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Dôležité je, aby sudca ostal aj v takýchto kauzách nestranným a nezávislým. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Jej vyhlásenie je zdržanlivé aj preto, že zo svojej funkcie má oprávnenie podávať mimoriadny opravný prostriedok, ktorým je dovolanie.

Vysvetlila, že má v rukách nástroj na zvrátenie celého rozhodnutia vo veci a preto si myslí, že zdržanlivosť je na mieste. Pripomenula, že v danej veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR. Ide podľa nej o proces a momentálne nie je dôvod ho spochybňovať.

Obrovský tlak

To, čo chcem a môžem v celej veci povedať je, že práve v takýchto veciach, ktoré sú ostro sledované, je veľmi zložité a veľmi ťažké, aby sudca, ktorý má byť nestranný a nezávislý, to ustál vo svojom vnútri, a rozhodol na základe svojho vnútorného svedomia a vedomia s použitím svojich odborných znalostí, a nestranne napriek spoločenskému tlaku. Tento tlak je obrovský na všetkých sudcov, ktorí boli v predmetnom senáte,“ vysvetlila.

Dodala, že je potrebné uvedomiť si, že sudca má rozhodovať na základe dôkazov, ktoré má v predmetnej veci a nie na základe toho, čo sa javí byť správne či spravodlivé. Je podľa nej dôležité, aby sudca ostal v podobných kauzách nezávislý a nestranný. Tým podľa nej chráni verejnosť a spravodlivosť.

Vražda novinára

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka Špecializovaný trestný súd v Pezinku vo štvrtok obžalovaného Mariana K., ako aj Alenu Zs. oslobodil. Za vinného uznal Tomáša Sz., ktorý je vinný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

Súd uznal Mariana K. za vinného z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Za uvedený skutok mu súd uložil peňažný trest päťtisíc eur, obžalovaný sa k nemu priznal na začiatku procesu.

Tomáš Sz. je takisto vinný pre rovnaký skutok, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody. Verdikt súdu nie je právoplatný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMária KolíkováMarián KočnerPeter MolnárTomáš Sz.
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR