Pre summit v Bratislave zatvoria niektoré školy i múzeá

Policia
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Pre piatkový summit premiérov vlád a prezidentov členských krajín Európskej únie v Bratislave zatvoria v piatok niektoré základné i stredné školy v meste. Ako pre agentúru SITA uviedla Zuzana Čavajdová z tlačového oddelenia mestskej časti Bratislava – Karlova Ves, základné školy (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti budú mať na odporúčanie ministerstva školstva v piatok 16. septembra riaditeľské voľno. Týka sa to škôl ZŠ Karloveská 61, ZŠ Alexandra Dubčeka a Spojená škola Tilgnerova.

„V ZŠ Alexandra Dubčeka a na Tilgnerovej bude fungovať školský klub detí,“ pripomenula Čavajdová. „Čo sa týka kultúrnych zariadení, v Karlovej Vsi nebolo naplánované na piatok žiadne kultúrne podujatie a krúžková činnosť sa začína až od budúceho týždňa,“ dodala. Rovnako aj v bratislavskej mestskej časti Ružinov bude mať riaditeľské voľno všetkých deväť základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy, potvrdila hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová. Bratislavská mestská časť Petržalka je zriaďovateľom jedenástich základných škôl.

Michaela Platznerová z tlačového oddelenia petržalského miestneho úradu informovala, že na piatok dalo riaditeľské voľno žiakom desať z nich. „Základná škola Holíčska, ktorá je spojená s materskou školou, bude v piatok v prevádzke,“ poznamenala s tým, že petržalský miestny úrad bude obyvateľom k dispozícii počas zvyčajných úradných hodín, teda od 8:00 do 12:00. V mestskej časti Bratislava – Nové Mesto bude mať podľa hovorcu Mareka Tettingera riaditeľské voľno všetkých osem základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti.

Hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Nora Gubková uviedla, že mestská časť o piatkových dopravných obmedzeniach informovala vedenia všetkých škôlok i základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. „Cirkevné a privátne školy sme rovnako informovali,“ podotkla. Na otázku, ktoré konkrétne školy v Starom Meste budú mať v piatok riaditeľské voľno, však neodpovedala. Mestská časť na svojej oficiálnej internetovej stránke informuje, že pre bezpečnostné opatrenia a uzáveru mestskej časti v piatok staromestský úrad vrátane matriky zatvoria.

V Bratislavskom kraji bude mať voľno 46 škôl

Bratislavský samosprávny kraj zriaďuje 57 stredných škôl, z nich bude mať v piatok voľno 46. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Lucia Forman s tým, že ostatných jedenásť krajských škôl bude fungovať v klasickom režime. Najväčšie univerzity v Bratislave, Univerzita Komenského (UK) a Slovenská technická univerzita, otvárajú akademický rok až v pondelok 19. septembra.

Pre piatkové dopravné obmedzenia budú zamestnanci rektorátu Univerzity Komenského v Bratislave pracovať z domu. Uvádzajú to na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že Právnická fakulta UK dala zamestnancom a denným doktorandom na piatok pracovné voľno. Zatvorená bude aj budova Filozofickej fakulty UK na Gondovej ulici v Bratislave. Na dopravné obmedzenia reaguje napríklad aj Akadémia Policajného zboru v Bratislave, ktorá na piatok 16. septembra udeľuje rektorské voľno.

Minister školstva, vedy výskumu a športu SR Peter Plavčan odporučil riaditeľom základných a stredných škôl v Bratislave udeliť počas piatkového summitu riaditeľské voľno. „Dôvodom sú prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré ovplyvnia dopravu a pohyb osôb v meste i v jeho širšom okolí,“ pripomína ministerstvo. Udelenie riaditeľského voľna je v kompetencii riaditeľa školy, ktorý v prípade jeho poskytnutia musí informovať rodičov zverejním informácie na verejne dostupnom mieste, ako je internet, prípadne prostredníctvom žiackych knižiek. „Rovnako by mal túto skutočnosť oznámiť zriaďovateľovi školy a príslušnému miestnemu orgánu miestnej štátnej správy v školstve,“ dodalo ministerstvo.

Piatkové dopravné obmedzenia sa dotknú aj niektorých kultúrnych zariadení. Slovenské národné múzeum (SNM) pripomína, že v tento deň budú jeho múzeá v Bratislave zatvorené. Týka sa to SNM – sídelná budova na Vajanského nábreží 2, SNM – Historické múzeum, Bratislavský hrad a SNM – múzeá na Žižkovej ulici. Bratislavský magistrát upozorňuje obyvateľov mesta, že piatkové bezpečnostné opatrenia ovplyvnia aj odvoz komunálneho a triedeného odpadu v celej Bratislave. V piatok urobia len nočný odvoz komunálneho odpadu a zároveň odvezú nevyhnutný odpad z nemocníc. Harmonogram obmedzeného režimu odvozu komunálneho a triedeného odpadu nájdu ľudia na oficiálnej internetovej stránke mesta Bratislava.

Univerzitná nemocnica je pripravená

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) bude počas summitu fungovať v štandardnom režime a pacienti žiadne obmedzenia nepocítia. Tvrdí to hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová. Ako ďalej informovala, nemocnica je pripravená organizačne, personálne aj kapacitne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. „Na zabezpečenie prípadnej mimoriadnej udalosti sme vyčlenili personál a pripravili operačné sály. Nemocnica má štandardne vypracovaný traumatologický plán a počas piatku sú určení pracovníci, ktorí sú v prípade potreby zodpovední za organizáciu, komunikáciu, koordináciu a riadenie zdravotnej starostlivosti,“ pokračuje Eliášová s tým, že takýto postup robia vždy pri podobných príležitostiach, ako je piatkový summit.

V piatok 16. septembra sa na Bratislavskom hrade koná summit 27 štátov Európskej únie bez Veľkej Británie. Lídri sa stretnú po tom, čo v júni občania Británie v referende zahlasovali za odchod z európskeho klubu. Budú diskutovať o tom, ako má Európska únia po brexite vyzerať. Premiérov a prezidentov čaká dopoludnia diskusia na Bratislavskom hrade, naobedujú sa na lodi plávajúcej smerom k Danubiane a neskôr sa vrátia opäť na Hrad. Summit by sa mal končiť v podvečerných hodinách. Hlavy vlád a štátov neočakávajú zásadné a záväzné závery, sú však za naštartovanie diskusie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Plavčan