Pre údajný spis Gorila padlo ďalšie trestné oznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu pre kauzu Gorila sa chystajú poslanci za SaS vrátane ich predsedu Richarda Sulíka (na snímke). Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) –

Údajný spis Gorila

V údajných dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa nedávno objavil na internete.

Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať TU

Bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii Ján Rejda priznal, že chodil do bratislavského bytu na Vazovovej ulici, kde sa stretával so Zoltánom Vargom, prepojeným na finančnú skupinu Penta. Rejda je zatiaľ jediným, kto potvrdil pravosť aspoň niektorých informácií.

Údajnú kauzu Gorila by mal preskúmať Európsky úrad boja proti podvodom, na túto inštitúciu sa so žiadosťou o nezávislé vyšetrenie obrátilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Vyšetrenie údajného spisu Gorila podľa premiérky zastalo na prokuratúre. Takéto odpovede dostáva predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, keď sa zaujíma o vyšetrovanie údajných dokumentov Gorila, ale aj iných káuz.

Galko
Foto: SITA/Marián Peiger

Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa na neznámeho páchateľa v súvislosti s medializovanou kauzou Gorila v pondelok na Úrad boja proti korupcii podal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Podľa neho k zneužitiu došlo nekonaním v prípade závažných zistení pri použití ITP týkajúcich sa korupcie a organizovanej kriminality. Galko poznamenal, že oznámenie podal na Úrad boja proti korupcii, ktorý spadá pod rezort vnútra, keďže je dôvera v ministra Daniela Lipšica „n-krát vyššia“ než dôvera v bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Podľa predsedu strany Richarda Sulíka sú zverejnené dokumenty v súvislosti s údajnou kauzou Gorila zrejme najväčšou kauzou, akú politická scéna na Slovensku zažíva od čias Vladimíra Mečiara. Za znepokojivé považuje aj vyhlásenie SDKÚ-DS, že ich ministri nepodporia odvolanie šéfky FNM Anny Bubeníkovej, ktorá sa v dokumentoch objavuje. Prekvapujúce to podľa Sulíka je i preto, že premiérka Iveta Radičová označila časť dokumentu za pravdivú, skutkový základ dokumentu potvrdil i minister Daniel Lipšic. „Dokonca ani Robert Fico nepoprel stretnutie s finančníkom, ktoré opisuje Gorila,“ poznamenal ďalej Sulík.

Sulík opätovne potvrdil, že informácie týkajúce sa údajnej kauzy má k dispozícii už niekoľko mesiacov. „Vtedy sme nevedeli, či je to nejaká spravodajská hra, alebo aký je obsah pravdy v tom celom spise,“ povedal Sulík s tým, že spätne je človek veľakrát múdry v tom, ako mal konať. V prípade nominácie Anny Bubeníkovej im stačilo, že minister financií Ivan Mikloš prebral zodpovednosť za jej nomináciu. „Áno, to mi stačilo,“ dodal. Sulík ďalej povedal, že žiadne nové informácie týkajúce sa údajnej kauzy nemajú, pretože nie sú vyšetrovatelia.

Video: Najväčšia údajná kauza od čias Vladimíra Mečiara

Postoj Smeru k mimoriadnej schôdzi

Smer-SD podľa predsedu strany Roberta Fica podporí návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o údajnej kauze Gorila, ale len v tom prípade, ak predkladatelia návrhu predložia argumenty, ktorými má schôdza prispieť k objasneniu informácií.

Ako uviedol Fico v pondelok na tlačovej besede, ak však má ísť len o predvolebný boj, tak odporúča SaS, aby prešetrenie nechala na orgány činné v trestnom konaní.

Poslanecký klub SNS už v pondelok avizoval, že nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR ku údajnej kauze Gorila.

Zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR pre údajné spisy Gorila sa chystajú poslanci za SaS. Sulíkovci majú v súčasnosti k dispozícii 25 podpisov, na zvolanie schôdze im tak chýba päť poslancov. Sulík verí, že aj v ostatných stranách sa nájdu poslanci, ktorým záleží na vyšetrení podozrení a nebudú mať snahu zamiesť údajnú kauzu pod koberec. Ak by sa nenašiel dostatočný počet poslancov, bolo by to pre Sulíka veľké sklamanie.

Po tom, ako bol zvolaný Ústavnoprávny výbor NR SR, sa snažia o zvolanie výboru pre obranu a bezpečnosť ako i výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby. Podľa poslanca Pavla Hladkého predseda branno-bezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS) zvolať výbor odmietol. Cieľom poslancov za SaS je tiež uskutočniť prieskum v SIS-ke.

Video: Strana SaS podala ďalšie trestné oznámenie pre údajnú kauzu Gorila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIvan MiklošIveta RadičováJán RejdaĽubomír GalkoMartin FedorRobert Fico