Pre voľby v Rumunsku odstupuje ďalší minister zahraničia

Teodor Melescanu
Nový rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melescanu. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 18. novembra (WEBNOVINY) – Nový rumunský minister zahraničných vecí Teodor Melescanu v utorok oznámil, že podobne ako jeho predchodca Titus Corlatean odchádza z funkcie vzhľadom na ťažkosti Rumunov žijúcich v zahraničí s hlasovaním v prezidentských voľbách. Politik podľa vlastných slov preberá zodpovednosť za zlyhanie, ktoré poznačilo prvé aj druhé kolo volieb a v krajine vyvolalo vlnu protestov.

Predošlý minister Corlatean odstúpil 10. novembra, osem dní po prvom hlasovaní, problémy sa však opakovali uplynulú nedeľu, keď si Rumuni vyberali spomedzi dvoch finalistov vrátane úradujúceho premiéra Victora Pontu. Ten nakoniec podľahol liberálovi Klausovi Iohannisovi, starostovi transylvánskeho mesta Sibiu (Sibiň), hoci pôvodne bol označovaný za volebného favorita.

Analytici sa domnievajú, že na zjednotení Pontových odporcov sa podpísalo práve ich pobúrenie z prvého kola. Hlasovanie na rumunských zastupiteľských úradoch v zahraničí vtedy zlyhávalo pre nedostatočnú kapacitu a byrokratické prekážky, pričom tisíce voličov sa do skončenia otváracích hodín k urnám nedostalo.

Napriek prijatým opatreniam sa scenár opakoval počas druhého kola, pričom podľa rumunských televízií odmietnutých ľudí v niektorých prípadoch rozháňali slzotvorným plynom. Odhaduje sa, že v zahraničí dnes žijú približne štyri milióny Rumunov.

„Pre nesúlad medzi počtom (hlasovacích) staníc a počtom voličov bolo vybavenie všetkých záujemcov nemožné. Nie všetci Rumuni v zahraničí mohli uplatniť svoje volebné právo a niekto musí byť za to zodpovedný,“ povedal Melescanu. Zatiaľ nie je známe, či premiér Ponta jeho rezignáciu prijme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom