Pre xenofóbiu nie je v Nemecku miesto, vyhlásila Merkelová

Pre xenofóbiu v Nemecku nie je miesto, vyhlásila Merkelová
Merkelová sa v azylovom dome stretla s utečencami a rozprávala sa s dobrovoľníkmi a príslušníkmi bezpečnostných síl, ktorých vyzdvihla za ich odolávanie nenávisti. Foto: SITA/AP

HEIDENAU 26. augusta (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v stredu ostro postavila proti útokom na utečencov a vyhlásila, že pre xenofóbiu v Nemecku nie je miesto. Učinila tak napriek protestu, ktorý jej návštevu azylového domu v meste Heidenau sprevádzal, uviedla agentúra AP.

Merkelová v stredu navštívila azylový dom v meste Heidenau neďaleko Drážďan, aby vyjadrila podporu utečencom po násilných ultrapravicových protestoch, ktoré sa tam odohrali počas uplynulého víkendu. Útočníci na mieste hádzali do policajtov kamene, fľaše a petardy a nemecká agentúra DPA neskôr uviedla, že pri potýčkach utrpelo zranenia vyše 30 policajtov. „Je hanebné a odporné, čo sa tu stalo,“ vyjadrila svoje pocity Merkelová.

Merkelová nebude tolerovať antiutečenecké nálady

Vyše sto pravicových demonštrantov, ktorí sa v stredu tiež zišli v Heidenau neďaleko azylového centra, hlasno kritizovali vládu, vykrikovali heslá ako „zradcovia“ či „médiá klamú“ a trúbili klaksónmi. Merkelovú na návšteve azylového domu sprevádzali starosta Heidenau Jürgen Opitz aj ministerský predseda spolkovej krajiny Sasko Stanislaw Tillich. V dome sa stretla s utečencami a rozprávala s dobrovoľníkmi a príslušníkmi bezpečnostných síl, ktorých vyzdvihla za ich „odolávanie nenávisti“.

„Musíme použiť všetku svoju silu na to, aby bolo jasné, že nebudeme tolerovať tých, ktorí sa snažia spochybniť dôstojnosť iných,“ vyhlásila Merkelová, pričom občanov Nemecka vyzvala, aby sa hlasno zasadili proti antiutečeneckým náladám.

Dobrovoľníci chcú ukázať žiarivé Nemecko

Nemecký spolkový prezident Joachim Gauck v stredu taktiež navštívil jeden azylový dom, avšak v berlínskej štvrti Wilmersdorf, kde študentom, lekárom i ďalším dobrovoľníkom poďakoval za pomoc utečencom ako v Berlíne, tak aj v iných častiach Nemecka.

„Chcú pomôcť a ukázať, že existuje aj žiarivé Nemecko plné svetla, na rozdiel od temného Nemecka, ktoré sa nám vybaví, keď počúvame o útokoch v azylových centrách,“ povedal Gauck. Nemecko momentálne čelí rastúcemu prílevu migrantov, pričom vláda na základe poslednej prognózy očakáva, že v priebehu roka 2015 požiada v krajine o azyl až 800-tisíc ľudí.

Počas uplynulého roka sa v Nemecku vystupňovali aj útoky na žiadateľov o azyl. Tamojšie úrady uviedli, že za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenali až 202 takýchto útokov, čo sa rovná počtu za celý predchádzajúci rok 2014.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJoachim Gauck