Pre známeho šíriteľa extrémizmu a popierača holokaustu Mariána Magáta žiada prokurátor väzbu

KOŠICE: Protestný pochod proti islamizácii
Zakladateľ skupiny Vzdor Kysuce Marián Magát. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na vzatie do väzby obvineného Mariána Magáta pre obavy, že bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Magát je obvinený a podozrivý zo spáchania 37 skutkov – trestných činov extrémizmu.

Ako uviedol v tlačovej správe hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Ide napríklad o skutok založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, výroby extrémistického materiálu či popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Trestných činov extrémizmu sa mal obvinený dopustiť v období rokov 2017 až 2021.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala a obvinila v utorok Magáta po skončení pojednávania na súde v Žiline a predviedla ho pred vyšetrovateľa. „Prevažne ide o výrobu a rozširovanie extrémistického materiálu, ako aj popieranie holokaustu na internete a tiež v súvislosti s knihou Židokracia, ktorej je autorom,“ uviedla polícia.

Marián Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade bol v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdený na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dalibor Skladan
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry