Prebudená sopka na ostrove La Palma už z domovov vyhnala takmer 7-tisíc ľudí

Spain Volcano Lava from a volcano eruption flows on the island of La Palma in the Canaries, Spain, Wednesday, Sept. 22, 2021. The volcano on a small Spanish island in the Atlantic Ocean erupted on Sunday, forcing the evacuation of thousands of people. Experts say the volcanic eruption and its aftermath on a Spanish island could last for up to 84 days. The Canary Island Volcanology Institute said Wednesday it based its calculation on the length of previous eruptions on the archipelago.
Úrady na La Palme evakuovali už takmer 7-tisíc ľudí. Foto: archívne, AP Photo/Emilio Morenatti

Celkový počet evakuovaných osôb na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku stúpol na viac ako 6 800. Úrady museli v utorok večer dostať do bezpečia približne tisícku obyvateľov dediny Todoque, do ktorej začala prúdiť láva z prebudenej sopky Cumbre Vieja. Tá na niektorých miestach dosahovala výšku až 12 metrov.

Erupcia vulkánu sa začala v nedeľu a láva odvtedy smeruje k moru. Ostrovania sa pokúšali zachrániť, čo sa dalo, predtým, než žeravá láva pohltila ich domovy. Viacerí mali na evakuáciu a zbalenie najnutnejších vecí iba hodinu. „Celý svoj život som natlačil do dodávky,“ vraví obyvateľ Todoque Javier López.

Hasiči sa tiež pokúšajú zachrániť čo najviac domov a pracujú aj v noci, aby kopali priekopy na presmerovanie toku lávy. Napriek tomu bolo dosiaľ zničených asi 320 budov, zväčša vidieckych domov. Láva momentálne pokrýva plochu 154 hektárov, pričom spustošila banánové plantáže, vinice a polia s ďalšími plodinami.

Podľa Vulkanologického inštitútu Kanárskych ostrovov by erupcia sopky a jej následky mohla trvať až 84 dní. Pri stanovení tejto prognózy vychádzal z dĺžky predchádzajúcich erupcií na Kanárskych ostrovoch.

Život vo zvyšných častiach ostrova La Palma, ktorý je zhruba 35 kilometrov dlhý a v najširšom mieste asi 20 kilometrov široký, do značnej miery nebol ovplyvnený sopečnými erupciami. Letecká doprava funguje normálne a na ostrov napriek vyčíňaniu vulkánu naďalej prichádzajú turisti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Javier López