Prečítajte si, ako informovali médiá o proteste v Bratislave

Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Účastníci protestného zhromaždenia proti prílevu afrických imigrantov do Európy - STOP islamizácii Európy pred Úradom vlády SR. Bratislava, 20. jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA/PRAHA 21. júna (WEBNOVINY) – Dvaja priaznivci krajnej pravice zo západočeských Karlových Varov roztrhali v sobotu odpoludnia na bratislavskej demonštrácii proti prílivu utečencov do Európy vlajku Európskej únie. Vlajku EÚ im nad hlavami podali slovenskí radikáli a vyzvali ich, aby ju spálili, pretože v Českej republike to nie je trestný čin.

Celá Európa stojí na križovatke

Česi nakoniec vlajku „len“ roztrhali. Demonštrácia mala neskôr dohru, lebo kvôli niektorým chuligánom museli byť prerušené medzinárodné cyklistické preteky, informoval v sobotu večer český spravodajský portál Novinky.cz o udalostiach v slovenskej metropole.

Obrazom: Bratislavu zaplavili demonštranti

„Prišli sme podporiť túto akciu. Nechcem, aby Európu zaplavili prisťahovalci,“ povedal český účastník Petr pre Novinky.cz. Medzi niekoľkými tisíckami krajne pravicových demonštrantov z celého Slovenska a ČR sa nachádzali aj futbaloví priaznivci z Brna a Ostravy.

„Som proti prisťahovalcom, islamu a celkovo proti tomu, čo sa deje v Európe,“ citoval portál Karola. Ten držal transparent s preškrtnutým slovom „islam“. Jeho kamarát Igor ho doplnil, že problémom nie sú iba prisťahovalci, ale celá Európa stojí na križovatke. „Kedysi nám všetko prikazovali z Moskvy, a teraz to robia z Bruselu,“ uviedol.

Extrémisti napadli rodinu zo Saudskej Arábie

Novinky.cz informovali, že jedným z hlavných rečníkov na zhromaždení bol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba. Vyhlásil, že do tejto situácie dostali Slovensko vlastizradcovia vo vláde a už nemožno ustupovať. „Príslušníkov našich mierových jednotiek by sme mali poslať do Talianska, aby pomohli strážiť hranice (pred migrantmi),“ vyhlásil Kotleba.

Novinky.cz napísali, že polícia musela od seba oddeliť zástancov krajnej pravice od účastníkov zhromaždenia proti neznášanlivosti, ktorých bolo oveľa menej – ale k priamej zrážke nedošlo. Portál uviedol, že po skončení demonštrácie niekoľko desiatok radikálov napadlo divákov medzinárodnej cyklistickej súťaže City Down Hill, ktorá sa konala pod Bratislavským hradom, a preteky museli prerušiť, keď výtržníci vtrhli na trať. Polícia tam zatkla niekoľko agresorov.

Novinky.cz informovali, že na bratislavskej hlavnej stanici potom skupina extrémistov napadla rodinu zo Saudskej Arábia.

Český spravodajský portál iDNES.cz v článku tiež informoval, že v Bratislave sa konal protest proti migrantom a jeho účastníci napadli Arabov. Web uviedol, že účastníkov protestu bolo asi 6000, niektorí z nich v kuklách napadli divákov a kameramana na neďalekých cyklistických pretekoch.

Český portál iDNES.cz spomenul Kotlebu i GLOBSEC

Web iDNES.cz spomenul v článku aj účasť Kotlebu na demonštrácii s názvom Stop islamizácii Európy a pripomenul, že ide o politika, ktorý sa netají priazňou k vojnovému Slovenskému štátu. Tiež informoval, že medzi účastníkmi boli takisto skupinky Čechov vrátane futbalových fanúšikov. S prejavom vystúpil tiež podpredseda českej Dělnickej strany sociální spravedlnosti Jiří Froněk. „Mnoho imigrantov trpí chorobami, ktoré tu neboli ani v stredoveku,“ vyhlásil.

Portál iDNES.cz pripomenul, že v Bratislave sa v týchto dňoch koná globálne bezpečnostné fórum GLOBSEC, na ktoré sa zišli politici, diplomati a akademici z celého sveta, ale krajine pravicoví demonštranti sa miesto konania nezamierili. Diskusií na GLOBSEC-u sa napríklad zúčastnil námestník generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow, vplyvný americký republikánsky senátor John McCain, český premiér Bohuslav Sobotka alebo ruský historik Andrej Zubov.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Pochodu sa venovali aj svetové agentúry

Sobotnému pochodu proti imigrácii v Bratislave sa venovali aj zahraničné tlačové agentúry. Reuters informovala o 60 zadržaných ľuďoch a poškodení policajných áut demonštrantami, ako aj o napadnutí divákov cyklistických pretekov.

Pochod bol zorganizovaný na sociálnej sieti Facebook. Bol zameraný proti kvótam ako spôsobu zvládnutia prílivu imigrantov do Európy. V Bratislave proti tomu protestovalo niekoľko tisíc ľudí, napísala agentúra AP.

Približne 300 demonštrantov napadlo divákov cyklistických pretekov a dostalo sa do potýčok s policajtmi. Preteky museli organizátori prerušiť, upozornila AP. Agentúra tiež citovala policajnú hovorkyňu Tatianu Kurucovú, podľa ktorej slovenská polícia zadržala niekoľko desiatok demonštrantov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaJohn McCainMarian Kotleba