Prečo na tomto čudnom moste páchajú psy hromadné samovraždy?

Záhadné miesto, na ktorom psy páchajú hromadné samovraždy
Záhadné miesto, na ktorom psy páchajú hromadné samovraždy Foto: youtube.com/print screen

Starý kamenný most Overtoun v škótskej dedinke Milton sa na prvý pohľad nezdá ničím výnimočný, a predsa. Postavili ho v šesťdesiatich rokoch 19. storočia a za posledných päťdesiat rokov sa tu desiatky psov pokúsilo spáchať samovraždu.

Záhadné miesto, na ktorom psy páchajú hromadné samovraždy
Foto: youtube.com/print screen

Podobný osud zažila majiteľka feny Cassie, zdravotná sestra Alice Trevorrow, keď sa jej štvornohý maznáčik počas prechádzky po moste z ničoho nič vytrhol a vrhol sa do priepasti. Kým fena Cassie skok prežila, ostatných približne sto psov to šťastie už nemalo. Zaujímavosťou tiež je, že psíkovia si zväčša vyberajú jednu stranu mosta a ku skoku z neho sa odhodlávajú počas slnečného počasia. Niektorí z nich, ktorí pád prežili, sa dokonca vracajú a zoskok zopakujú znovu.

Čo je príčinou hromadnej samovraždy? Tento záhadný jav je stále predmetom skúmania. Kým miestni tvrdia, že tu straší, vedie tadiaľto brána do pekiel a podobne, vedci majú na to iný názor. David Sands, ktorý už dlhé roky skúma psie správanie, tvrdí, že príčinou samovrážd je lovecký inštinkt, pretože na tomto tajomnom mieste sa nachádza veľa norí myší a iných drobných lesných zvierat. „Vzhľadom k tomu, že väčšina štvornohých samovrahov patrila k loveckým plemenám, nazdávam sa, že na moste zacítili intenzívnu vôňu koristi a najkratšou cestou sa vydali za ňou,“ hovorí Sands a dodáva, že pes v danej chvíli vidí len malý múrik a neuvedomuje si, že za ním môže byť smrtiaca priepasť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom