Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
smart cities
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Do tridsať rokov bude v mestách žiť 75 percent všetkých obyvateľov. Doprava, kvalita ovzdušia, prístup k odpadu, sociálne služby, bezpečnosť. To všetko sa bude musieť veľmi rýchlo prispôsobiť prudkej migrácii do miest. Dnes to lepšie zvládajú tie, ktoré do svojho chodu zapojili takzvané smart riešenia.

Atlanta, Oslo, Štokholm

Inteligentné systémy nielen zlepšujú život v mestách, ale aj podstatne znižujú náklady na prevádzku. V nórskom Osle pouličné osvetlenie dokáže reagovať nielen na počasie, ale aj na premávku, počet chodcov a podobne. Náklady mesta klesli o milión eur ročne.

Po zavedení umelej inteligencie do existujúceho systému svetelnej signalizácie je v americkej Atlante o 40 percent menej dopravných zápch. Vďaka smart technológiám si s rovnakým problémom poradil aj Štokholm. Vo švédskej metropole klesli dopravné zápchy o 25 percent. Pomohli však aj špeciálne poplatky, ktoré mesto vyberá pri vstupe do centra počas dopravnej špičky.

A čo Nitra, Prešov a Bratislava?

U nás so smart riešeniami zatiaľ skôr experimentujeme. Mesto Prešov napríklad otvorilo používateľom svoje geodáta.

Za úspešný projekt môžeme považovať Odkaz pre starostu, kde každý občan môže nahlásiť svoju sťažnosť alebo pripomienku príslušnému miestnemu úradu. Stále však zaostávame, a to aj napriek faktu, že nové technológie sú finančne čoraz dostupnejšie.

O smart riešeniach sme hovorili s riaditeľom medzinárodného kongresu ITAPA Michalom Ivantyšynom.

O inšpiratívnych smart riešeniach sa bude hovoriť už 28. mája 2019 v Bratislave na konferencii Jarná ITAPA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Medzinárodný kongres ITAPA