Pred 10 rokmi v Thajsku zahynul P. Dubovský

Peter Dubovský
Peter Dubovský Foto: "Papa Noe" @ fmko.cz

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Dnes uplynie desať rokov od okamihu, keď slovenský futbal prišiel o svoju najvýraznejšiu osobnosť poslednej dekády 20. storočia. Pred desiatimi rokmi sa na dovolenke v Thajsku pri fotografovaní vodopádov na ostrove Koh Sahui zrútil zo skaly vtedajší reprezentant Slovenska a hráč španielskeho klubu Real Oviedo Peter Dubovský. Stalo sa to iba šesť týždňov po jeho 28. narodeninách.

Peter Dubovský začínal s futbalom na ihrisku bratislavských Vinohradov. Z tohto klubu prešiel ešte ako 13-ročný žiak do Slovana Bratislava, v ktorom vydržal až do roku 1993. Vo vtedajšej federálnej lige bol dvakrát kráľom strelcov (v sezóne 1991/1992 dal 27 gólov a v sezóne 1992/1993 sa radoval z 25 gólov, pozn.) a v belasom drese Slovana vybojoval v sezóne 1991/1992 aj posledný titul československého majstra.

Dubovský už ako mladý futbalista bol ústrednou postavou nie iba Slovana Bratislava, v ktorom odohral 96 ligových zápasov a dal 59 gólov, ale aj vtedajšej československej reprezentácie, v ktorej ako 19-ročný debutoval 13. novembra 1991 v kvalifikácii o postup na ME 1992 v Seville so Španielskom (1:1). Jeho najpamätnejším medzištátnym zápasom bol kvalifikačný duel o postup na MS 1994 v USA s Rumunskom v Košiciach (5:2), v ktorom 2. júna 1993 dosiahol čistý hetrik.

Posledný zápas v československom drese odohral 17. novembra 1993 v Bruseli, kde vtedajšia čs. reprezentácia po bezgólovej remíze prišla o postup na MS 1994 v USA. Pamätníkom sa v spojení s týmto zápasom, ktorý bol posledným vystúpením českých a slovenských futbalistov v spoločnej reprezentácii, ešte aj dnes vynorí pred očami bezmocne sediaci Dubovský na bruselskom trávniku po jeho skončení. Všetci priaznivci futbalu, ktorí chodili obdivovať jeho hru, ho poznali ako veľkého bojovníka a ctižiadostivého futbalistu. Peter Dubovský chcel na ihrisku vždy vyhrávať. Aj vďaka tomu dominoval. Výkony v klube a v reprezentácii ho veľmi rýchlo katapultovali do zahraničného futbalu. Od roku 1993 pôsobil v španielskom veľkoklube Real Madrid. V drese „bieleho baletu“ do roku 1995 odohral 31 zápasov a dal dva góly. V roku 1995 z Realu Madridu odišiel do Realu Oviedo. V jeho drese v rokoch 1995 – 2000 nastúpil na 120 majstrovských stretnutí, v ktorých sa tešil z 18 gólov. Prvý rok v Reale Oviedo pravidelne hrával. Neskôr však prišli zranenia, životné údery a futbalové tempo tohto výnimočného kanoniera sa spomalilo.

Peter Dubovský bol v poslednom desaťročí minulého storočia dôstojným nástupcom takých futbalových legiend ako boli Juraj Szikora, Jozef Adamec, Ladislav Petráš, či Karol Jokl. Svojou neutíchajúcou vôľou po víťazstvách bol vzorom pre mnohých mladších spoluhráčov. V slovenskej reprezentácii stihol v rokoch 1993 – 2000 absolvovať 33 zápasov, v ktorých dal 12 gólov. Dres s dvojkrížom na hrudi mal poslednýkrát na sebe 31. mája 2000 v medzištátnom stretnutí Rusko – Slovensko (1:1), ktoré A-mužstvo SR odohralo v Moskve. Práve po dlhej a náročnej sezóne 1999/2000 chcel ísť na dovolenku načerpať novú energiu, silu, elán a chuť do ďalších futbalových sezón. Pred odchodom do exotického Thajska kamarátom povedal: „Chystám sa na dovolenku do Thajska. Potrebujem si oddýchnuť.“ Táto dovolenka v turisticky vyhľadávanej oblasti juhovýchodnej Ázie mu bola osudná. Zahynul pri fotografovaní, ktoré bolo okrem milovaného futbalu ďalším jeho veľkým koníčkom. Pri hľadaní čo najkrajšieho záberu na veľký vodopád sa pošmykol na mokrej skale a spadol z desaťmetrovej výšky.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe jozef adamec