Pred 25 rokmi zavraždili Róberta Remiáša, podľa liberálov z SaS nie sú vrahovia stále odhalení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Róbert Remiáš
Spomienkový kríž na Karloveskej ceste. Foto: SITA/Ján Slovák.
  • aktualizované 29. apríla, 18:27

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a vládna strana Sloboda a solidarita (SaS) si vo štvrtok pripomenuli 25. výročie vraždy Róberta Remiáša. Podľa strany SaS jeho vrahovia stále nie sú odhalení. V tlačovej správe to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že sa poslankyňa Národnej rady SR Anna Remiášová (OĽaNO) dočká spravodlivosti a vrahov jej syna Róberta Remiáša stihne spravodlivý trest. Podporu Remiášovej vyjadril vo svojom statuse na sociálnej sieti pri príležitosti 25. výročia Remiášovej vraždy.

Kollár vo svojom statuse poukázal, že táto tragická udalosť je aj po dlhom čase stále nevyšetrená a vinníci nepotrestaní.

„Nie je nič horšie, ako keď rodič prežije svoje dieťa a nehovoriac o tom, keď sa to stane takýmto krutým spôsobom. Ja ako otec si to predstaviť neviem,“ napísal.

Nehorázne zneužívanie moci

KDH vo svojom profile na sociálnej sieti uviedlo, že spoločnosť musí jednoznačne odsúdiť nehorázne zneužívanie moci, ktorého bola svedkami v minulosti a ktoré má deštrukčné následky aj na dnešné fungovanie štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vo svojom príspevku pripomenulo aj úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá podľa KDH nanovo upozornila, že v zápase za spravodlivosť a víťazstvo dobra musia byť ľudia vytrvalí, odhodlaní a pripravení dennodenne ich chrániť.

Krv, únos aj vražda

Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) informoval, že na mieste, kde bol Remiáš zavraždený, sa na pietnej spomienke zúčastní šéf MŽP Ján Budaj a aj matka zavraždeného, poslankyňa Národnej rady SR Anna Remiášová (obaja OĽaNO).

„Smrť Róberta Remiáša sa zapísala do príbehu demokracie na Slovensku, ktorá nemá len šťastné chvíle, akými bolo zvonenie kľúčov na bratislavskom Námestí SNP, ale vo svojom príbehu majú aj krv, únos a vraždu. Ľudia na Slovensku si zaslúžia krajinu, kde vládne právo, spravodlivosť a nedochádza k zneužívaniu moci,“ zdôraznil minister. Podľa neho sú politické zločiny a udalosti z 90-tych rokov 20. storočia temnou škvrnou v slovenských dejinách.

Mečiarove amnestie na Súdnom dvore EÚ

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za hlboko frustrujúce, že sa Slovensko za 25 rokov nedokázalo vysporiadať s týmto úmrtím ani s únosom Michala Kováča mladšieho, a to aj napriek tomu, že boli zrušené Mečiarove amnestie.

„Momentálne prebieha konanie na Súdnom dvore EÚ, kde je napádaný právny základ zrušenia týchto amnestií,” priblížila Kolíková vo svojom profile na sociálnej sieti.

Verí, že v dohľadnom čase sa toto konanie skončí a že súdne konania, ktoré súvisia s vyvodením zodpovednosti za túto trestnú činnosť, budú skončené. Ministerka označila za významný moment 6. máj, kedy má na Súdnom dvore EÚ prebehnúť pojednávanie v súvislosti s Mečiarovými amnestiami.

„Myslím si, že pre právny štát na Slovensku by bolo dobré, aby sme príslušné súdne konania vedeli riadne dokončiť, a z tohto pohľadu by som vnímala ako dobré, aby sa jednoznačne preukázalo, že takéto súdne konania nie sú v rozpore s európskym právom,” dodala na záver.

Čierna škvrna v dejinách

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová označila vraždu Remiáša za čiernu škvrnu na dejinách demokratického Slovenska. Podľa nej je preto morálnou povinnosťou spoločnosti pripomínať si tento deň.

„Len tak môžeme veriť, že spravodlivosť raz zvíťazí a páchatelia budú potrestaní. Od zrušenia Mečiarových amnestií prešli štyri roky, avšak vrahovia sú stále na slobode. Je výzvou pre vyšetrovateľov a orgány činné v trestnom konaní, aby raz a navždy zbavili Slovensko tejto stigmy,“ uviedla.

Na Slovensku nastáva éra spravodlivosti

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verí, že na Slovensku nastáva éra spravodlivosti, vďaka ktorej budú objednávatelia a vykonávatelia vraždy Róberta Remiáša postavení pred súd. Uviedol to vo štvrtok na mieste, kde pred 25 rokmi zavraždili Róberta Remiáša. Za tragédiu označil aj to, že jeho vrahovia sú stále na slobode.

Na spomienkovej udalosti sa zúčastnil aj minister životného prostredia Ján Budaj a matka Róberta Remiáša, poslankyňa Národnej rady SR Anna Remiášová (obaja OĽaNO).

„Stojí tu s nami jeho mama, ktorá nechce nič viac, len pravdu. Nevolá po pomste. No hovorila neustále, že ak nevyšetríte túto politickú vraždu, príde ďalšia, a naozaj, prišli dve vraždy, ktoré zdvihli vlnu, v ktorej stále žijeme,“ povedal Budaj. Dodal, že je veľa indícií, že sa objaví pravda aj o tom, kto bol vrah a objednávateľ Remiášovej vraždy.

Remiáš zahynul 29. apríla 1996 večer po výbuchu automobilu na Karloveskej ceste v Bratislave. Pod jeho autom na kombinovaný benzínový a plynový pohon bola nastražená výbušnina. Z prípravy vraždy bola podozrivá vtedajšia tajná služba.

Obvinený bol vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa, ktorého však neskôr súd zbavil obvinenia. Remiáš pomáhal Oskarovi Fegyveresovi, ktorý bol korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny.

V roku 2012 sa vláda Ivety Radičovej ospravedlnila rodine Michala Kováča a blízkym príbuzným Róberta Remiáša za to, že sa nevyšetrilo vážne podozrenie účasti štátnych orgánov na trestnej činnosti, pričom konaním predstaviteľov iných štátnych orgánov nebolo umožnené, aby tieto činy boli riadne vyšetrené a ich vinníci potrestaní.

Avšak vtedy sa v parlamente nikdy nenašla ústavná väčšina, ktorá by zrušila amnestie Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta z roku 1998. Podľa vlády Ivety Radičovej amnestie znemožnili dôsledné vyšetrenie a spravodlivé uzavretie trestných činov súvisiacich so zavlečením prezidentovho syna Michala Kováča do zahraničia.

Národná rada SR Mečiarove amnestie zrušila 5. apríla 2017 prijatím uznesenia. Ústavný súd SR ich zrušenie potvrdil koncom mája 2017.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna ZemanováJán BudajJán KuciakMária KolíkováMartina KušnírováOndrej ŠprlákRóbert Remiáš
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSaS Sloboda a Solidarita