Pred 25 rokmi zomrel Andy Warhol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andy Warhol
Foto: phoebelovatt.com
Andy warhol
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Pred 25 rokmi zomrel vo veku 58 rokov americký maliar, filmový tvorca a autor divadelných hier Andy Warhol. Kráľ pop artu mal rusínske korene, jeho rodičia sa narodili v malej obci Miková v okrese Stropkov, no on sám nikdy na Slovensku nebol.

V Medzilaborciach, neďaleko Mikovej, vzniklo v roku 1991 Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ako prvé na svete prezentovalo jeho tvorbu a dodnes je jedinou inštitúciou v Európe, ktorá sa venuje jeho dielu a osobnosti.

Múzeum v Medzilaborciach stojí na ulici Andyho Warhola, pred budovou je umiestnená autobusová zastávka v tvare Campbellovej polievky, ktorá ho preslávila.

Obďaleč je fontána, v nej stojí sám Andy Warhol s dáždnikom v ruke, z ktorého voľakedy tryskali kvapky vody. Oba symboly priťahujú vandalov a sprejerov, s ktorými si primátor Medzilaboriec Ivan Solej nevie dať rady.

Ako uviedol pre agentúru SITA, socha je tento rok v rekonštrukcii. Zastávky čistili na jeseň. V meste je po Andym Warholovi pomenovaná jedna stredná škola, kde sa učia aj umelecké odbory.

Solej sa teší tomu, že do mestečka so 6 500 obyvateľmi príde ročne kvôli Warholovi okolo 20-tisíc návštevníkov z celého sveta. Hoci sa iba odfotografovať pred múzeom v typickej Warholovskej striebornej parochni.

Sviečka a modlitba

Kurátor múzea Michal Bycko nevidí dôvod pri výročí Warholovej smrti organizovať nejaké okázalé podujatia. „Pre tento deň stačí svieca a modlitba. Pripomenutie si Andyho v sebe samom,“ povedal pre agentúru SITA.
Andy Warhol
Foto: SITA/AP

Podľa jeho slov „22. február 1987 je čiernym dňom v dejinách umenia, pretože nedbanlivosť poslala na iný svet človeka, ktorý mohol fungovať dodnes. Andy odišiel sám, v tichosti, nedbanlivosťou iného, nechcel ísť tam, na čo neveril,“ dodal Bycko.

Pripomenul tým, že Andy nemal rád nemocnice, lekárov a zomrel po rutinnej operácii žlčníka na srdcové zlyhanie. Pre Bycka bol Andy Warhol záhadou, pôsobil na neho „ako z inej planéty“. Fascinoval ho najmä preto, že bol iný ako tisícky umelcov.

„Pracoval na svojom diele tak dokonale, že s ním splynul. Preto sa zdá, aspoň mne určite, že najdokonalejším dielom Andyho Warhola bol sám Andy Warhol“. Podľa Bycka Warhol akceptoval realitu, že „všetko už bolo“ a hodil to do sveta umenia. Každému známu vec, ako napríklad Campbellovu polievku – jej vizuál, preniesol na svoje grafiky a plátna. A zo všedného urobil výnimočné. Andy Warhol počas svojho života provokoval svojím umením aj životom.

Andy Warhol
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Kráľ pop artu rozhádal poslancov

Andy Warhol
Foto: SITA/AP
Andy warhol
Foto: SITA/AP

Prešovských krajských poslancov dokázal rozhádať aj po svojej smrti. Pred niekoľkými rokmi viedli spor o tom, či opraviť strechu na múzeu alebo kúpiť inú budovu a obrazy presťahovať tam.

Nakoniec strechu opravili. Vlani sa nevedeli dohodnúť, či kúpiť pre múzeum portfólio Desať portrétov Židov 20. storočia za jeden milión eur. Nakoniec poslanci po konzultácii s odborníkmi schválili nákup obrazov za 194 500 eur.

Išlo o štyri kusy série Hans Christian Andersen (110-tisíc eur), limitovanú umeleckú tapetu Fish (15-tisíc eur) zhotovenú technikou screenprint, ďalšou bola litografická kolekcia ručne kolorovaných kresieb In the Bottom of My Garden (61-tisíc eur) a múzeum získalo do svojho vlastníctva aj jeden kus perokresby Anjeli, ktorej autorkou je Warholova matka Júlia Varholová-Zavacká (8 500 eur).

Bycko to komentoval slovami, že sa „podarilo kúpiť kolekciu diel, ktoré patria ku klasike druhej polovice 20. storočia. Župa kúpila diela svetovej špičky v dejinách umenia“.

Dnes už visia v galérii v Medzilaborciach a môžu ich obdivovať návštevníci. Podľa kurátora múzea je Andy Warhol svojím pôvodom prepojený na Slovensko takým spôsobom, že je to „artikel“ na nezaplatenie. „My sme to nevyužili ani na desať percent. Aj tých desať percent je veľa – a o ničom!“

Na východe žije posledný Andyho bratranec

Bycko si spomína, že v minulosti objednali autobus a do múzea priviezli aj ľudí z Mikovej. Dnes v tejto obci na poľskej hranici žije 157 obyvateľov prevažne v dôchodkovom veku. Raz ročne tu na dvojdňový festival Andyho Warhola prichádza osem až deväťtisíc ľudí, ktorí konzumujú všetky hudobné žánre. Starosta obce Dušan Džula im nemá čo ukázať po predkoch ich slávneho rodáka. Nestojí tu ani jeden z domov jeho rodičov. Všetky rodinné artefakty skončili v Medzilaborciach.

V obci žije posledný Andyho bratranec Ján Zavacký. V dedine je však stále živé priezvisko Vechola a na cintoríne, ktorý je momentálne zavalený snehom, by sa našlo veľa krížov s takýmto menom. Miková bola niekedy známa tým, že tu ľudia ručne mleli múku, preto ich volali mlynce. Pravdepodobne sa tým živili aj predkovia slávneho kráľa pop artu, po ktorom vo vymierajúcej dedinke niet hmatateľnej spomienky.

Továreň na masové umenie

Andy warhol
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Michael Jackson
Obraz zosnulého kráľa popu Michaela Jacksona, ktorý namaľoval kráľ popartu Andy Warhol v roku 1984 vydražili za 812 500 dolárov.

Jediný génius s IQ 60, ako nazval Warhola americký spisovateľ a esejista Gore Vidal, sa narodil 6. augusta 1928 v americkom Pittsburghu ako Andrew Warhola. Jeho rusínski rodičia sa do USA prisťahovali zo spomenutej Mikovej.

V rodnom meste na Carnegie Institute of Technology (dnešná Carnegie Mellon University) vyštudoval v roku 1949 priemyselné umenie. Po ukončení štúdia sa v New Yorku venoval ilustrovaniu časopisov a reklame.

V roku 1963 si Warhol na 221 East 47th Street v Manhattane otvoril štúdio nazvané The Factory (Továreň). O štyri roky neskôr sa presťahoval na Union Square West.

Továreň sa stala centrom umeleckého a bohémskeho života. Vznikali v nej Warholove najznámejšie maľby a sieťotlače, stretávali sa v nej Mick Jagger, Lou Reed či David Bowie a pri tom všetkom nechýbali drogy.

V šesťdesiatych rokoch Warhol predstavil svetu maľby amerických „symbolov“ ako Campbellove polievky či Coca-Cola. Polievky maľoval najprv na plátno, neskôr sa zameral na sieťotlač, aby mohol „masovo tvoriť umenie masového tovaru“. Z Továrne vychádzali výtlačky, topánky či experimentálne filmy.

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch prešiel od produktov k slávnym ľuďom ako Marilyn Monroe a Elvis Presley. The Factory bola jedinečná i svojím interiérom, ktorý bol obalený cínovou fóliou so strieborným náterom. Atmosféru dotvárali strieborné „oblaky“, teda veľké, héliom plnené balóny.

Andy warhol
Foto: SITA/AP

Z maliara sa stal i filmár

Andy Warhol
Foto: SITA/AP
Andy Warhol
Foto: SITA/AP

Andy Warhol po sebe zanechal i bohatú filmografiu. V šesťdesiatych rokoch vytvoril približne 60 filmov. Išlo o experimentálne snímky, niekedy dlhé i niekoľko hodín.

Kameru nechával stáť bez pohybu na jednom mieste a nakrútený materiál nestrihal. Medzi jeho najznámejšie diela patrí debut Sleep (1963) či snímky Space (1965) a Chelsea Girls (1966). Sám Warhol sa stal zasa objektom iných filmárov.

V roku 2002 o ňom vo Veľkej Británii vznikol televízny dokument Andy Warhol: The Complete Picture. Andy Warhol v podaní herca Guya Pearcea je dôležitou postavou aj vo filme Warholka (2006) zosnulého režiséra Georgea Hickenloopera. Snímka v hlavnej úlohe so Siennou Miller rozpráva príbeh o Andyho múze Edie Sedgwick, ktorá bola milenkou Boba Dylana.

Andy Warhol účinkoval tiež na hudobnej scéne a k hudobníkom mal bližšie, ako by sa mohlo zdať. V roku 1965 bol manažérom newyorskej rockovej kapely The Velvet Underground Lou Reeda, ktorý nachádzal veľa inšpirácie práve v Továrni. O kapele, v ktorej hosťovala speváčka Nico, nakrútil Warhol i dokumentárny film s jednoduchým názvom The Velvet Underground and Nico (1966).

V čierno-bielej snímke zachytáva ich skúšku. Warhol rád navštevoval nočné kluby Serendipity a Studio 54 v New Yorku, kde si obľúbil Blondie či Duran Duran. Klávesák Nick Rhodes z Duran Duran bol Warholov dlhoročný priateľ.

Warhol sa netajil tým, že je homosexuál. Listy od fanúšikov, časopisy s osobnými zápiskami a homosexuálnu pornografiu si ukladal do očíslovaných škatúľ, ktoré viac neotvoril. Ako „časové puzdrá“ sú mnohé uložené v Pittsburskom múzeu. Warhol si okrem mužov dokázal podmaniť i ženy, čo sa mu stalo takmer osudným.

Andy Warhol
Foto: SITA/AP

Zomrel po operácii žlčníka

Andy warhol
Foto: SITA/AP
Andy Warhol
Foto: SITA/AP

Psychicky narušená feministická spisovateľka Valerie Solanas, ktorá hrala v niekoľkých Warholových filmoch, na umelca priamo v štúdiu 3. júna 1968 tri razy vystrelila.

Warholovi jedna strela zasiahla niekoľko orgánov. Jeho priateľa a umeleckého kritika Maria Amayu Solanas strelila do stehna. Warhol atentát prežil, ale zo zranenia sa nikdy úplne nezotavil.

Dôvodom streľby mala byť príliš veľká kontrola, ktorú mal vraj Warhol nad atentátničkiným životom. Táto udalosť poslúžila ako námet kanadskej režisérke Mary Harron. V roku 1996 nakrútila s Lili Taylor a Jaredom Harrisom v hlavných úlohách film I Shot Andy Warhol, v ktorom zachytáva vzťah Solanas a Warhola.

Andy Warhol zomrel 22. februára 1987 v New Yorku po rutinnej operácii žlčníka. Mal 58 rokov a poznal ho celý svet. Predčasne ho opustil i pre svoju nedbanlivosť. Nemal rád lekárov a nemocnice, a preto sa napriek zdravotným problémom nedal vyšetriť.

Po Warholovej smrti vydražili jeho majetok za 20 miliónov dolárov. Andyho Warhola mnohí označovali ako tichého a presného pozorovateľa, ktorý sa dokázal na umenie dívať „ostrým“ okom. Hovorieval, že v budúcnosti zažije každý pätnásť minút slávy. Neskôr sa však vtipne vyjadril, že za pätnásť minút sa stane slávny každý.

Andy Warhol má múzeum v Pittsburghu i na Slovensku. V pittsburskej štvrti North Shore sa nachádza Andy Warhol Museum, v ktorom vystavujú vyše štyritisíc umeleckých diel.

Hlavnými iniciátormi vzniku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach boli Andyho brat John Warhola, Michal Bycko a Čech Michal Cihlář. Informácie pochádzajú z internetovej encyklopédie Wikipedia, portálov www.csfd.cz, www.imdb.com, www.muzeum.sk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andy WarholDavid BowieElvis PresleyLou ReedMarilyn MonroeMick Jagger