Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojna, židia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
25. 03. 2012 6:00 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Pred 70 rokmi sa zo Židov stali v Osvienčime iba čísla

BRATISLAVA 25. marec (WEBNOVINY) – Pred 70 rokmi sa uskutočnil prvý transport židovských dievčat a žien zo Slovenska do vyhladzovacieho koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime.

Vlak s prvou tisíckou Židoviek vypravili nacisti z Popradu 25. marca 1942 o 20:20. Po tomto transporte nasledovali ďalšie.

Slovensko si dnes pripomína krutosť, ktorá prepukla pred 70 rokmi. „Z detí, žien a mužov sa vstupom do koncentračného tábora stali čísla bez akýchkoľvek práv. Veľká väčšina z nich v koncentračných táboroch v ponižujúcich, viac ako neľudských podmienkach zahynula,“ zdôrazňuje slovenská vláda.

Obrazom: Žena, ktorá prežila Osvienčim, spomínala na krutú minulosť

V Osvienčime prišlo o život 2,8 milióna ľudí

Následkom neľudských podmienok, no najmä v plynových komorách a peciach krematórií zahynulo počas prevádzky tábora Auschwitz-Birkenau od roku 1942 do roku 1944 asi 2,8 milióna ľudí, najmä Židov, z toho 173-tisíc občanov bývalého Československa.

Bývalý koncentračný tábor v Osvienčime je v súčasnosti Štátnym múzeom Auschwitz-Birkenau. Dokumentuje v autentickom objekte koncentračného tábora neuveriteľné utrpenie obetí druhej svetovej vojny. Varovné fakty pripomína ústredná expozícia – rad výstav národov a štátov, ktorých príslušníci boli do Osvienčimu deportovaní.

Slovenská vláda v súvislosti s týmto výročím prijala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila „ostrý nesúhlas s akýmikoľvek prejavmi extrémizmu, rasizmu či xenofóbie, ktoré sa, žiaľ, vyskytujú aj dnes, aj keď v oveľa menšej miere“. Vyjadrila tiež poľutovanie nad stratou každého ľudského života pre rasovú, ideovú či náboženskú neznášanlivosť.

Okrem toho sa členovia vlády zaviazali, že sa budú usilovať o to, aby sa všetkým obetiam totalitných režimov, extrémizmu, xenofóbie, či rasovej neznášanlivosti prinavrátila aj posmrtne ich ľudská dôstojnosť.“ „Extrémizmus, rasizmus a xenofóbia pred sedemdesiatimi rokmi nadobudla obludné rozmery, ktoré vyústili do vyhladzovania predstaviteľov iného náboženstva, viery a rasy,“ pripomína slovenský kabinet.

Spomínala aj obeť Edita Grosmanová

V Poprade v nedeľu vyvrcholili spomienkové podujatia. V prvom transporte bola aj Edita Grosmanová, ktorá ako jedna z mála Židov prežila koncentračné tábory. Edita Grosmanová bola ústrednou postavou spomienkových akcií, ktoré sa začali v Poprade už vo štvrtok večer čítaním mien obetí.

V piatok navštívila spolu s premiérkou Ivetou Radičovou koncentračný tábor Osvienčim. Na dnešnej spomienke v Poprade vyzvala mladých, aby nikdy nezabudli na to, čo sa počas druhej svetovej vojny udialo. „To nebola trojročná tragédia, to je tragédia, s ktorou žijem denne. Umierať budem s čistým svedomím, že som nikomu neublížila,“ uviedla počas spomienky na železničnej stanici v Poprade Edita Grosmanová.

Podľa vlastných slov, je Edita Grosmanová v Poprade pravdepodobne poslednýkrát, vzhľadom na vek a zdravotné problémy. „Fyzicky som už veľmi zlá, ale čo mi Boh dal, je toto,“ a ukázala na svoju hlavu. Rozprávanie o udalostiach, ktoré sa udiali počas vojny považuje Edita Grosmanová za svoje celoživotné poslanie. „Keby sa nikto nevrátil z lágru, kto by to vedel? Ututlalo by sa to, národy by boli šťastné. Mali by ľahký život. Ja spolieham na mladých,“ dodala Grosmanová.

Najmasovejšie vraždenie v dejinách

Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana, už nie je veľa tých, čo prežili holokaust a môžu vydávať svedectvo. Podľa neho majú veľké šťastie tí, ktorí sa zúčastnili nielen dnešnej pietnej spomienky, ale aj piatkovej

Obeť sa vrátila do koncentračného tábora
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

cesty mimoriadneho vlaku z Popradu do Osvienčimu, že mohli vidieť a počuť očitého svedka udalostí. „25. marca 1942 na tejto stanici nezačal holokaust. Z tejto stanice začali deportácie, ktoré boli vyvrcholením toho, čo už bolo predtým pripravené,“ povedal Pavol Mešťan. Likvidáciu Židov počas druhej svetovej vojny poznačil za najmasovejšiu vraždu v dejinách, ktorá zahrnula aj deti v plienkach.

Po pietnej spomienke a položení vencov na železničnej stanici sa v Tatranskej galérii v Poprade uskutočnila vernisáž výstavy o holokauste a tragédii ľudského násilia. Výstava Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni prinesie topánky, ktoré Jenny Stolzenberg vytvára z hliny, čím pripomína ponižovanie a utrpenie v koncentračných táboroch – Auschwitz, Mauthausen, Bergen – Belsen a na ďalších miestach nacistického teroru. Viera Kamenická vystaví fotografie s názvom Večné otázky.

Odporúčané články

Národné múzeum pripomenie obete transportov do Auschwitzu Podľa vlády Štefan Harabin vo svojej sťažnosti zavádza

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X