Pred 70-timi rokmi spáchali atentát na protektora Heydricha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Heydrich
Nacistický protektor Reinhard Heydrich. Foto: frohlich.eu
Bez názvu
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Presne pred 70 rokmi spáchali na nacistického protektora Reinharda Heydricha atentát dvaja výsadkári v rámci operácie Anthropoid, ktorú iniciovala československá exilová vláda sídliaca v tom čase v Londýne.

Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš sa takto pokúsili odstrániť prominentného pohlavára, ktorého poslal vodca Adolf Hitler s úlohou potlačiť odpor okupovaného územia s názvom Protektorát Čechy a Morava.

Parašutisti plánovali jedného z iniciátorov holokaustu zastreliť, no nakoniec na vozidlo, v ktorom sa viezol na pražské letisko, hodil Kubiš granát. Urobil tak po tom, ako zlyhala pripravovaná vražedná zbraň v rukách Gabčíka.

Útok z 27. mája 1942 v českej metropole však rodák z Halle prežil a zomrel až o týždeň neskôr na následky zdravotných komplikácií spôsobených utrpenými zraneniami.

Heydrich zomrel vo veku 38 rokov v pražskej nemocnici.

Hitlera smrť jeho obľúbenca rozzúrila a nariadil tvrdé represálie s cieľom potrestať vinníkov a pomstiť sa aj civilnému obyvateľstvu. Najvypuklejším príkladom bolo vypálenie dedín Lidice a Ležáky.

Cieľom československej exilovej vlády bolo atentátom na Heydricha demonštrovať svoj odpor k nacistom a záujem o ich porazenie.

A. Vondra: Atentát bol najlepšia česká vojenská akcia 20. storočia

K 70. výročiu atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha sa v nedeľu vyjadril aj český minister obrany Alexander Vondra, ktorý útok označil za tú „najlepšiu českú vojenskú akciu 20. storočia“. Samotná realizácia si podľa šéfa českého rezortu obrany vyžadovala „dokonalý plán a srdce, nielen mozog“. Ako povedal, „bol to veľmi dôležitý čin, ktorý síce priniesol aj utrpenie, no ukázal, že Česi sú schopní zakročiť proti teroru a nacistickej totalite“.

Česká metropola Praha si výročie atentátu pripomínala po celý víkend. Okrem rekonštrukcie udalostí spred siedmich desaťročí otvorili aj výstavu venovanú útoku na prominentného nacistu.

Svojrázne si útok pripomenuli na Karlovom námestí, kde vyrástol koncentračný tábor. Súčasťou rozsiahleho výstavného areálu sú väzenské baraky a vysoká ohrada obohnaná ostnatým drôtom. Na vstupnej bráne do improvizovaného tábora nechýbali ani nacistické symboly – orlica, svastika či nápis Arbeit macht frei.

https://www.youtube.com/watch?v=6hTDbmekYcg

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adolf HitlerAlexander VondraJán KubišJozef Gabčík